Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Karel Janeček: Žijeme ve výjimečné době. Dokážeme využít její příležitosti?

Matematik, investor, sociální reformátor… Když představujete Karla Janečka, vždy riskujete, že zapomenete na nějakou jeho aktivitu. Host aktuálního podcastu s Petrou Cihlářovou se ale věnuje i dalším společenským aktivitám. Například jeho Institute H21 vypracoval nový volební systém. Jeho Nadace Karla Janečka zase podporuje různé dobročinné projekty, včetně hledání laskavých, ano, laskavých lidí. (Mimoto ale založil i další nadace.)

Pro mnoho lidí ale Janeček zůstává známý hlavně jako investor. Jak má vlastně vypadat startup, do kterého by investoval? Musí splňovat dvě podmínky. Za prvé, aktivita dané firmy musí mít nějaký přesah. Nemělo by jít „jen“ o maximalizaci zisku, konkrétní startup by měl usilovat o vytvoření užitku pro lidi. Za druhé, projekt by měl mít velký potenciál růstu. Co je ale zajímavé, Janeček se podle svých slov oprostil od čistě racionálního posuzování investování. Dříve se snažil potlačit svou intuici, což podle něj byla chyba. Člověk by se měl snažit propojovat obě mozkové hemisféry, nejen zapojovat pouze jednu.

Například kryptoměny jsou podle něj z dlouhodobého hlediska dobrá investice. Ještě více ho ale zajímá jejich „podkladová“ technologie – blockchain – jako decentralizovaný záznam toho, co se stalo. Sám má část svých investic v Bitcoinech.

Matematik se nicméně v Karlu Janečkovi nezapře. Tušili jste například, jaký fascinující vztah mezi sebou mají čísla 12, 21, 37 a 73? I to se můžete dozvědět v podcastu. Stejně jako proč je matematika naprosto klíčová pro rozvoj mozku.

Tato epizoda je součástí série podcastů Startup World Cup & Summit, evropského kontinentálního Finále, které proběhne 5. a 6. října 2021 v Praze. Vystoupí na něm řečníci světového formátu jako například Steve Wozniak nebo Esther Wojcicki. Startupy budou soutěžit o 500 000 dolarů a titul evropského šampiona.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter