Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Katar, fotbalové mistrovství světa a korupce

Úspěšná kandidatura Kataru k pořádání mistrovství světa 2022 ve fotbale byla kontroverzní už od okamžiku, kdy se tato země přihlásila jako jedna z možných pořadatelů. Poté co však britský list The Sunday Times publikoval zjevné důkazy o korupci ve výběrovém řízení, je zde skutečná hrozba, že Katar o právo hoštění turnaje přijde nebo alespoň, že se uskuteční nové hlasování. 

Jaký dopad by mělo případné nepořádání turnaje na katarské hospodářství a investory?

Pravděpodobně nikterak závažný. Spíše než katarská ekonomika by v tomto případě utrpěla její reputace.  Koneckonců, Katar je na základě bohatství per capita považován za nejbohatší stát světa.

Za prvé, je potřeba podotknout, že plánované výdaje na rozvoj infrastruktury jsou obrovské a jejich ztráta by jednoznačně měla vliv na stavební firmy, banky a ekonomiku jako celek. Počáteční odhady výdajů na vybudování stadionů samy o sobě čítají 4 až 5 miliard dolarů. V rámci stejného plánu je pak vybudování přes 90.000 hotelových pokojů společně s potřebnou infrastrukturou na podporu 400.000 fanoušků, což vyžaduje mimo jiné taky vybudovat multi-miliardový železniční systém.

Nezapomínejme však na jednu podstatnou věc. Jistě – bez turnaje pravděpodobně nebude důvod ke stavbě všech z plánovaných devíti nových stadionů. To však neplatí pro síť železnic. „ Je důležité si uvědomit, že Katar v minulých letech nezávisle na mistrovství světa ve fotbale spustil projekt Urban Development Masterplan, jehož cílem je během několika následujících let vybudovat síť infrastrukturních projektů v hodnotě 60 až 100 miliard dolarů.“ řekl Nasser Al Khater, výkonný ředitel Nejvyššího katarského výboru v minulém roce. Očekává se tedy, že v případě zamezení uskutečnění turnaje budou plánované výdaje pokračovat. Výzkumná skupina Middle East Research Group ve své analýze uvedla , že “ v případě katarských příprav na mistrovství světa budou všechny oči upřeny na stadiony a další zařízení, které budou stavěny nad povrchem, ale většina skutečné práce se děje pod zemí“.

Co pořádání turnaje Kataru poskytlo je stanovený závazný termín. Bez něj nebyla žádná naléhává potřeba pro vybudování železničního systému v konkrétním čase. „Turnaj je katalýza – výzva pro stát k dosažení svých rozvojových cílů v určitém časovém období,“ řekl Al Khater.

Pověst před penězi

Co momentálně probíhá a co ne také stojí za zmínku. Každý kdo navštíví Katar může pozorovat probíhající práci na silnicích, železnicích a energetickém vývoji. Co však stále chybí je krom základních příprav půdy započetí práce týkající se stavby stadionů. Zrušení katarského turnaje by tedy v tomto ohledu zatím nenapáchalo závažné škody. Je pravdou, že firmy by měly být chráněny kontrakty, ale vzhledem k tomu, že jen malé množství z podepsaných kontraktů se zatím týká práce spojené se stavbou stadionu, nelze očekávat případný závažný dopad v tomto směru.

Pravděpodobně z tohoto důvodu a možná i proto, že většina investorů stále věří, že Katar bude pořadatelem mistrovství v roce 2022, tamní akciový trh zažil po obviněních z korupce pokles o pouhé 1 %. Co se týče developerských firem, tak ty klesají více, například Barwa Real Estate ztratila v pondělí 1,6 % , avšak je zřejmé že se zatím nejedná v žádném případě o paniku.

Fakt, že v očích mezinárodních investorů nehraje katarská ekonomika nikterak zásadní roli, přičemž akcie katarských firem zabírají jen velmi malou část investičních portfolií, také stojí za zmínku. Je tomu teprve nedávno, co se Katar dostal do indexu MSCI Emerging Markets, mapujícího rozvojové ekonomiky, přičemž svými objemy představuje pouhých 0,5 % celkového indexu.

Co je však ústředním bodem k pochopení, je rozsah katarského bohatství. V období od dubna do září loňského roku činil přebytek katarského státního rozpočtu 6,2 miliard amerických dolarů. Země jako taková je natolik bohatá aby byla bez pomoci centrálních bank či zadlužování schopna zasáhnout v případě potíží na jakémkoliv místě ekonomiky. Ve skutečnosti by se zpomalení růstu výdajů mohlo projevit jako blahodárné pro rychle se rozvíjející stát.

Mistrovství světa v katarském případě není o ekonomice, ale o budování profilu, značky a pověsti. Jeho ztráta kvůli korupci, by pro Katar znamenala monumentální ostudu,  něco co by poškodilo nejen katarské obchodní styky ale i na královskou rodinu.  Trvalo by roky, než by Katar dostal svojí pověst zpět. Co se týče  peněz se však nejedná o žádný problém. 

Newsletter