Katar ji zachránil před krizí, teď budou padat hlavy. To je Barclays

Britská banka Barclays ustála poslední finanční krizi relativně bez větších obtíží. Lví podíl na tom má Stát Katar, který jí poskytl finanční injekci v řádech několika miliard liber. Pravdou je, že tato pomoc pravděpodobně nebyla tak košer, jak by se mohlo zdát. Britské úřady si proto chtějí posvítit hned na několik tehdejších členů vrcholného vedení.

Druhá největší banka Spojeného království získala v krizovém roce 2008 kapitálovou injekci o velikosti 12 miliard liber, z toho zhruba polovina měla svůj původ v Kataru, konkrétně u Quatar Holding (spadá pod katarský státní investiční fond Qatar Investment Authority) a Challenger (speciální investiční subjekt spadající pod bývalého katarského ministra financí). Barclays se díky tomu vyhnula osudu zkrachovalé banky Lehman Brothers či záchraně ze strany státu (tzv. bailout), kterou obdržela například Royal Bank of Scotland a Loyds.

Jak udělat byznys? Stačí drahé hotely, tryskáče a prostitutky

Pravdou je, že emirát v jihozápadní části Perského zálivu neuskutečnil svou pomoc jen tak zadarmo. Agentura Reuters uvádí, že klíčovým bodem vyšetřování se staly finanční transakce od Barclays směrem do Kataru, konkrétně 322 milionů liber za poradenské služby a půjčka o velikosti 3 miliard liber.

V tomto směru se britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vrhl na prošetření čtyř osob – bývalého CEO Barclays Jese Staleyho a na další tři představitele vrcholného managementu Rogera Jenkinse, Toma Kalarise a Richarda Boatha –  které čelí obvinění ze spolčení za účelem podvodu. Gró celé kauzy se týká poskytnutí nepravdivých informací o podmínkách prvního ze dvou kol katarského financování, které proběhlo v červnu 2008 (druhé pak v listopadu téhož roku), a z poskytování nezákonné finanční pomoci.

Podle Reuters teď obviněným hrozí až deset let odnětí svobody, samotné Barclays pak hrozí pokuta. Její aktuální vedení se ke kauze vyjádřilo s tím, že bude čekat na bližší informace. První soudní sezení obviněných, kterého se zúčastní i současní představitelé banky, se bude konat již 3. července.

 

Akcie Barclays za poslední dva dny spadly o zhruba 2,8 %. Za letošek pak titul odepsal už více než 13,2 %.

 

Newsletter