Kauza ebola: které akcie a sektory sledovat?

Newyorský lékař se vrátil ze Západní Afriky infikovaný virem ebola. Zpráva o tomto případu, zveřejněná ve čtvrtek v pozdních hodinách, způsobila poklesy cen akcií napříč všemi světovými burzami. Americké futures na hlavní indexy byly dnes od rána v červených číslech a server CNBC na to konto uspořádal mezi akciovými stratégy anketu, které akcie a sektory by měly být v dnešním obchodování nejvíce ovlivněné. Úvod na Wall Street zatím probíhá v mírně zelených číslech.

Letecké společnosti

Evan Lucas, stratég ze společnosti IG předpokládá, že letecké firmy a cestovní kanceláře ponesou tíhu nervozity svých potencionálních klientů, kteří nebudou chtít cestovat kvůli obavám z onemocnění. Hlavně aerolinky byly pod prodejním tlakem v posledních týdnech pokaždé, když se ebola objevila na titulkách tisku, a podobně i cestovní kanceláře. Dalším, kdo zmiňuje letecké firmy, například Delta Airlines anebo Southwest Airlines, je hlavní analytik CMC Markets Michael Hewson. Přidává ještě další sektory „pro volný čas“ a jmenuje řetězce restaurací McDonald‘s a Ruby Tuesday. Hlavním důvodem jsou obavy z nákazy zejména ve velkých městech, což může držet jejich obyvatele doma.

Ebola jako investiční příležitost

Farmacie

Pfizer by na současné situaci mohl profitovat, předpokládá Lucas i portfolio manažer u společnosti DCS Asset Management. Farmaceutické společnosti, které se podílejí na vývoji vakcíny proti ebole, například Glaxo Smithklein nebo Amgen, budou podle něj zřejmě v hledáčku kupců. J&J oznámila, že začne testovat vakcínu proti ebole již v lednu příštího roku a že bude schopná dodat 1 milion dávek. Klinické testy již probíhají u vakcín, které vyvíjí Glaxo a také NewLink Genetics, což je další titul, která by mohl v závěru týdne sílit.

Wall Street zasáhla ebola

Ochranné pomůcky

Edmund Shing dodává, že společnosti produkující ochranné oblečení a pomůcky, budou dobrá investice, a zmínil společnost Lakeland Industries. Dalšími firmami operujícími v tomto sektoru jsou Kimberly-Clark a DuPont.

(S podporou CNBC)

Newsletter