Kauza Sony: KLDR hrozí útoky na Bílý dům a Pentagon

Severní Korea dnes pohrozila útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle kvůli tomu, že Spojené státy obvinily Pchjongjang z hackerského útoku na filmové studio Sony Pictures. To vyrobilo snímek zesměšňující vůdce KLDR Kim Čong-una. Americký prezident Barack Obama podle KLDR „lehkomyslně“ šíří fámy o kybernetickém útoku na společnost Sony zorganizovaném Severní Koreou.     

Sony: Hledáme cestu, jak The Interview dostat k divákům

Závěr vyšetřování: Za útokem na Sony Pictures stojí KLDR

Agentura AP připomněla, že podobná agresivní rétorika je pro severokorejskou propagandu v dobách napjatých vztahů s Washingtonem typická. Dlouhé prohlášení mocné severokorejské komise národní obrany ale ukazuje, jak citlivý bod zasáhl film studia Sony The Interview, jehož děj se točí kolem fiktivního atentátu na Kima.     

Spojené státy již dříve obvinily z hackerského útoku Severní Koreu. Hackeři kromě toho, že na několik dní ochromili stránky Sony a zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy, rovněž pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kimovi promítnou. Studio Sony Pictures pak zrušilo uvedení filmu do kin, které bylo plánováno na čtvrtek 25. prosince.     

Severní Korea v reakci uvedla, že ví, jak dokázat, že nemá se zmíněným hackerským útokem co do činění, a navrhla společné vyšetřování se Spojenými státy.     

Severokorejská komise národní obrany varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena použít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí diktátor Kim.     

„Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí ‚symetrickou protiakci‘, kterou vyhlásil Obama,“ konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA. 

Newsletter