Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Káže vodu, pije víno. Americká auta Trumpovi nevoní.

„Make America great again,“ zní motto nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je zrychlit růst americké ekonomiky. V rámci těchto snah by Trump chtěl podpořit i americký automobilový sektor. Se svým vlastním vozovým parkem však podporuje spíš ten německý a britský.

Producentům, kteří vyrábí v Mexiku, hrozí nový americký prezident vysokými daněmi. V jeho nemilosti se ocitly i německé automobilky, z nichž některé plánují přesunout výrobu do Mexika. „Pokud chcete vyrábět auta ve světě, pak vám přeji vše nejlepší. Můžete vyrábět auta pro Spojené státy, ale za každé auto, které přijde do USA, zaplatíte 35 procentní daň,“ vzkázal jim podle CNBC Trump.

Trump by chtěl docílit toho, aby Američané kupovali už jen americká auta. Zajímavé přitom je, že má sám v garáži vozy zahraničních značek, včetně modelů britské, italské či německé výroby.

Luxusní, elegantní a neamerické. Tak charakterizoval sbírku aut amerického prezidenta německý server finanzen.net, který sestavil hitparádu Trumpova vozového parku:

8.místo: Cadillac Escalade

Není prý jisté, zda Trump kdy tento vůz vůbec vlastnil. Na slavnostním odhalení tohoto automobilu prý ale potvrdil, že si takové auto chce hned pořídit. Cadillac Escalade lze koupit za 99 500 eur a v závislosti na roku výroby by mohlo ještě být považováno za americké auto. To se však už nedá říct o těch ostatních.

 

7.místo: Mercedes-McLaren SLR

Mercedes-McLaren je sportovní vůz německé výroby. Jeho cena se pohybuje kolem více než 476 000 eur.

6.místo: Mercedes-Maybach S600

Německá auta si Trump zřejmě docela oblíbil. Vlastní totiž i vůz Mercedes-Maybach, jehož cena činí zhruba 187 800 eur.

 

5.místo: Rolls-Royce Phantom

Bývalý realitní magnát zaplatil kolem 417 500 eur za svůj Rolls-Royce Phantom – jednoznačně britské auto.

4.místo: Rolls-Royce Silver Cloud

Z britské výrobní linky Rolls-Royce pochází i další Trumpův vůz série Silver Cloud. Za dobrý model je třeba počítat s cenou od 50 000 eur.

 

3.místo: Lamborghini Diablo

K vozovému parku Donalda Trumpa patřil nedávno ještě sportovní vůz Lamborghini Diablo italské výroby v hodnotě více než 185 000 eur.

2.místo: Cadillac Allanté

Ještě před několika lety vlastnil Trump elegantní Cabrio Cadillac Allanté, který dnes pořídíte od 61 000 eur. Jeho původ není zcela zřejmý, neboť americký podíl na hodnotě vozu musí být vykazován až od roku 1994.

 

1.místo: Cadillac Presidential Limousine – „The Beast“

Jako úřadující prezident bude nyní Trump vyrážet zřejmě častěji touto prezidentskou limuzínou v ceně zhruba milion dolarů. Vůz patří oficiálně americkým tajným službám Secret Service. Americký podíl by v případě ruční výroby této limuzíny mohl být poměrně velký.

Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Trumpova rally v grafech a číslech

Newsletter