Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

KB: Hypotéky, úvěry, depozita? Připravte se na změny

Růst objemu úvěrů i depozit v české ekonomice letos zpomalí. Vyplývá to z analýzy Komerční banky věnované ekonomickému výhledu ČR pro letošní rok. Proč? 

Banka očekává, že objem hypoték letos poroste pomalejším tempem z důvodu nasycení trhu, vyšším cenám bytů, nárůstu hypotečních sazeb a nadcházející nové regulaci ohledně závazných limitů pro poměr velikosti úvěru a hodnoty nemovitosti. Tento zákon už schválila vláda, nyní ho bude projednávat parlament. „Náš index dostupnosti bytů dosáhl vrcholu na konci loňského roku a jeho hodnota by měla letos začít postupně klesat převážně kvůli rychlejšímu růstu cen bytů v porovnání s tempem zvyšování mezd,“ uvádí analytik KB Marek Dřímal.

Rusnok: Jsme připraveni zasáhnout do hypotečního trhu

Nárůst objemu úvěrů nefinančním podnikům by podle něj měl letos zpomalit především kvůli efektu vysoké srovnávací základny z loňského roku. „Mezikvartální dynamika tohoto ukazatele by však měla zůstat solidní díky pokračující expanzi ekonomiky a mírnému oživení investic,“ uvádí Dřímal. Zajímavý je podle něj nedávný nárůst úvěrů v eurech jakožto přirozeného hedgingu před blížícím se koncem kurzového závazku.

Růst objemu vkladů domácností a nefinančních podniků by však měl podle Komerční banky letos oproti loňsku zpomalit výrazněji a ostatní depozita, tj. vklady finančních institucí a veřejných subjektů by měly letos dokonce klesnout. „Vklady finančních institucí se pravděpodobně sníží na základě vybírání zisků či odlivu kapitálu po konci kurzového závazku ČNB,“ uvádí Dřímal. Depozita veřejných institucí podle něj zase poklesnou kvůli novele zákona o rozpočtových pravidlech, který přikazuje dalším subjektům jako zdravotním pojišťovnám převést své účty z komerčních bank do jednotného sytému státní pokladny u ČNB.

Otroci dluhů: Deset zemí s nejvyšším zadlužením domácností

Soros a boj za lidská práva: Verze „Irsko a hypotéky“

Newsletter