KB: Výhled zůstává, záporné sazby jsou extrémním scénářem

Komerční banka dnes svými výsledky potvrdila očekávání relativně úspěšného pololetí, ačkoli dvě překvapení přece jen připravila – zaúčtovaný příspěvek do resolučního fondu ve výši 409 mil. Kč snížil provozní i čistý zisk, jde však o jednorázový výdaj, který byl pouze v rámci tohoto roku zaúčtován dřív. Více překvapily rekordně nízké náklady na riziko, které po 1. čtvrletí vypadaly, že níž už klesnout snad ani nemohou.

Komerční banka ve 2Q: nižší zisk, ale jeden příjemný rekord

Vzhledem k číslům za 1. pololetí se začalo spekulovat, zda management banky v následném komentáři k výsledkům nepředstaví zlepšený výhled na zbytek roku, to se ovšem nestalo. Management potvrdil výhled stabilních tržeb (při očekávaném růstu úvěrů v roce 2015 o 6 – 7 %) i stabilních provozních nákladů (bez vlivu zaúčtovaného příspěvku do resolučního fondu). Náklady na riziko by měly v 2. pololetí mírně vzrůst, a to zhruba k 10 – 15 bazickým bodům (z 5 bazických bodů v 2. čtvrtletí). Celkově by mělo být 2. pololetí mírně slabší ve srovnání s 1. pololetím, kdy čistý zisk meziročně vzrostl o 4 %. Čistý zisk za celý rok 2015 očekává management na obdobné úrovni jako v roce 2014, kdy čistý zisk (před odečtením minoritních podílů) dosáhl 13,36 miliard Kč. Tento výhled potvrzuje náš předpoklad, že banka bude schopna vyplatit dividendu ze zisku 2015 ve stejné výši jako ze zisku 2014, tedy 310 Kč na akcii.

Co se týče spekulací o případném zavedení negativních sazeb ze strany ČNB, vedení banky uvedlo, že tento krok považuje za extrémní scénář, interně se však snaží na tuto situaci připravit. Těžko ovšem v tuto chvíli předvídat, jaký konkrétní dopad by to mělo na tržby banky, záleželo by především na časovém období, po které by toto opatření bylo zavedeno. Jednoznačně by to však bylo pro banku negativní, uvedl management.

Celkově tak hodnotíme informace z konferenčního hovoru neutrálně, akcie v tuto chvíli ztrácí podporu pro další růst a odepisuje 2,5 %.

Newsletter