Kde dnes ropa stojí 95 dolarů?

Severomořská ropa Brent na trhu stojí 61 dolarů za barel. Americká ropa WTI 51 dolarů za barel. Americká komise pro cenné papíry ale dostává statistiky o zásobách těžařů, ve kterých je průměrná cena 95 dolarů za barel. Podle její vlastní metodiky, kterou nehodlá měnit. Celkem zajímavá papírová záležitost, ale také třaskavina pro americké ropné tituly.

SEC propočítává hodnotu rezerv ropných firem z úvodních obchodních dní každého měsíce posledního roku. Ropa reagovala zahájením propadu až k úrovni u 46 dolarů za barel po klíčovém listopadovém zasedání OPEC, ale časově byl tento propad rozložen až do zhruba poloviny ledna roku letošního a neprojevil se tak do regulatorních hlášení. Z 12 sledovaných obchodních dní v poslední loňském čtvrtletí ropa stačila obchodovat nad 90 dolary za barel.

Co metoda tropí v účetnictví ropných firem, ilustrují data Bloomberg. Společnost Continental Resources miliardáře Hamma vykázala za rok 2014 nárůst současné hodnoty zásob o 13 % na 22,8 miliardy dolarů, průkopník frakování Devon Energy dokonce o 31 % na 27,9 dolarů.

Do statistik SEC situace na trhu s ropou dopadne v letošním prvním čtvrtletí. Průměr prvních obchodních dní za leden, únor a březen, sledovaných metodikou SEC, leží už jen nad 51 dolary.

Co to bude znamenat, až ropné firmy v dubnu a květnu zveřejní svá kvartální čísla? Masívní odpisy.

Metodika slouží k propočtu budoucího cash flow ropných firem a odhadu, kolik mohou ziskově vytěžit. Předchozí metodika byla jiná, ale také zkreslující a možná víc: opírala se o tržní cenu ropy v posledním obchodním dni daného roku.

Problematiku sledování hodnoty ropy u jednotlivých těžařů ilustruje postoj samotné Continental Resources. Spolu s únorovým hlášením zdůraznila, že údaj neodráží tržní cenu ropy. Ve výroční zprávě uvedla údaje, stojící na aktuální tržní ceně. Nižší o tři pětiny, o bezmála 14 miliard dolarů z oněch necelých 23 miliard dolarů.

Devon Energy už uvedla, že její zásoby byly oceněny nejvýš v historii a počínaje prvním čtvrtletím letošního roku čeká odpisy. Firmy v severoamerickém těžebním indexu loni v posledním čtvrtletí zhodnotily o 26 centů na akcii, v prvním o 1,13 dolaru na akcii. Letošní první čtvrtletí má přinést výmaz 89 centů na akcii, vyplývá z konsensu Bloomberg. A jeho reporty přinesou ony odpisy.

Newsletter