Kde jsou černé labutě dneška?

Francouzská banka Société Générale aktualizovala svůj výčet bílých a černých labutí. Investoři se již tradičně soustředí spíše na ty černé jako události, které jsou sice nepravděpodobné, ale pokud nastanou, způsobují na světových trzích obrovský chaos. Které to jsou tentokrát?

Ve svém čtvrtletním výhledu SocGen poznamenává, že největším rizikem je právě teď politická nejistota po britském hlasování o členství v Evropské unii a také nabitý politický kalendář v následujících měsících.

Důležitým poučením z Brexitu je to, že trhy mají menší pozornost vůči takovýmto událostem, dokud nejsou opravdu blízko, pokud jde o časový horizont. To je důležitým poučením zejména v kontextu velmi rušné volební agendy, která je před námi.

Nejvýznamnějším rizikem našeho výhledu zůstává politická nejistota, kterou vnímáme ve dvou rozměrech. První je pomalý tah, který pochází z nejistoty samotné, který drží zpět zejména investice, najímání pracovníků a strukturální reformní úsilí. Druhým rozměrem je riziko nepříznivého výsledku, který by mohl být spouštěčem finanční nestability.

Globální výhled

Shrneme-li její globální ekonomický výhled, Société Générale předpovídá, že USA poroste v roce 2017 o 2,2 procenta, mírně pod konsensuálním výhledem 2,3 procenta. Domnívá se, že do konce roku 2017 americká centrální banka Fed prudce zvýší klíčovou úrokovou sazbu na 1,25 procenta. Na druhou stranu však Société Générale věří, že by USA mohly zažít v druhé polovině roku 2018 pokles: „Rozhodující, co se tohoto pohledu týká, je to, že nepředpokládá žádné větší fiskální stimuly.“

Eurozóně předpovídá příští rok růst 1,4 procenta, což je nad konsensem 1,2 procenta. „Naše prognóza pro eurozónu sedí mírně nad konsensem, ale to, co je podle našeho názoru pozoruhodné jak pro naši prognózu, tak pro konsensus, je obecně pozitivnější pohled na spotřebu eurozóny, která by měla ´šít´ do úspor a utrácet. Navíc se díváme také na výrazné zrychlení investic do rezidenčních nemovitostí, poznamenává Société Générale.

Dodala, že si nemyslí, že Evropská centrální banka splní svůj cíl, co se cenové stability týká, navzdory svému úsilí, zvýšit inflaci. Krátkodobá inflace by mohla zlomit hranici 2 procent v závislosti na ropě, ale při řádném pohledu předpovídá, že v roce 2020 bude inflace pouze na úrovni 1,5 procenta, což je pod cílem ECB.

Šéf ECB Mario Draghi nechává mluvit čísla

Číně předpovídá v roce 2017 6procentní růst. Konsensus je v tomto případě 6,3 procenta. Pod konsenzem zůstala i u ostatních zemích (Brazílie, Rusko a Indie). Cena ropy bude na konci roku 2017 na úrovni 60 dolarů za barel. K tomu, že jsou prognózy SocGen většinou pod konsenzem autoři dodávají: „Věříme, že jsme se více zajímali o rizika negativního vývoje.“

Newsletter