Kde v Evropě nabít svoji Teslu?

Ambiciózní společnost Tesla Motors (TSLA) expanduje nejen, co se týče portfolia nabízených vozů, ale samozřejmě i nabíjecích stanic po USA, Evropě i Asii.

V současnosti je na trhu sedanový Model S a podle prohlášení Elona Muska na valné hromadě by se za 3-4 měsíce měl na trhu objevit slibovaný SUV Model X. V roce 2017 bychom měli na silnicích vidět také více masově vyráběný Model III. Ten by měl být, co do velikosti, o zhruba 20 % menší. Cenově by se přitom mohl zúžit až na polovinu ceny Modelu S, která začíná na úrovni 71 000 dolarů.

Společnost Tesla si u Modelu III představuje cenu okolo 35.000 dolarů, což je při dnešním kurzu zhruba 850.000 Kč. S větším počtem vozů pak bude třeba zajistit i jejich nabíjení a společnost již zveřejnila prognózu rozložení nabíjecích stanic Supercharger v Evropě, kterých je k dnešnímu dni 157.

Tesla, která si zakládá na kvalitní softwarové vybavenosti svých vozů, dokáže optimalizovat trasy řidičů právě vůči rozložení nabíjecích stanic. Automobil sám spočítá, zdali se s aktuální baterií dá dojet do cílové destinace. Pokud ne, vůz sám najde nejbližší nabíjecí stanici a při nabíjení se nezdržíte se ani moc dlouho. Na 50 % kapacity lze vůz nabít za 20 minut, což s dojezdem zhruba 333 km bude velmi pravděpodobně stačit na cestu domů. Na úplné doplnění kapacity pak potřebuje Model S asi 60 minut a vyšší verze s 85kWh baterií má dojezd skvělých 424 km.

V České republice by se dle webu Tesly mělo první stanice dočkat Brno a to již letos, v roce 2016 pak i Praha. Detaily o aktuálním stavu zatím ale nejsou moc známy a časy zprovoznění nabíjecích stanci jsou pouze orientační.

Přinejmenším na příští dovolenou si můžete vyrazit téměř zdarma třeba z Antalie až za severní polární kruh, či z Portugalska až do Moskvy. Ostatně samotnou trasu už si můžete už nyní naplánovat sami podle webu firmy

Newsletter