Kde ve světě můžete legálně používat bitcoin

Máte bitcoiny a nebojíte se je použít? Pokud ano, měli byste vědět, kde ve světě je nejznámější kryptoměna legální. Aktuálně je bitcoin legální, případně má neutrální statut, v celkem 99 zemích. Více než polovina států planety pak BTC ještě nijak „nekomentovala“.

Bitcoin se v úterý 17.ledna na moment propadl pod psychologickou hranici 10 000 dolarů. Jednou z příčin nervozity na trhu je i debata o jeho zákazu na důležitých trzích. Server howmuch.net proto sestavil grafiku, která znázorňuje, kde všude lze bitcoin legálně používat.

Na mapce lze vidět země vyznačené zelenou barvou, které představují trhy, kde je možné s bitcoiny manipulovat zcela legálně. Jedná se především o oblast Severní Ameriky a Evropu. Oranžová barva značí země, které BTC oficiálně nelegitimizovaly, ale taktéž zde nenajdeme žádné regulace proti jejich používání. Světle růžové jsou bitcoinové trhy, které jsou regulovány – vlády v těchto zemích již zkoušely omezit používání kryptoměn. Tmavě růžově jsou pak označeny ty, ve kterých je BTC naprosto ilegální a v případě jeho použití se jedná o trestný čin. Šedé země jsou často nevyspělé státy, které ještě na téma bitcoinu nevydaly žádné prohlášení.

Boj s fake news, kyberarmády i regulace kryptoměn

Současným trendem je větší legalita bitcoinu na západě než východě. Rusko je v současnosti největší zemí, kde je BTC ilegální. Tamní vláda už ale pracuje na tom, aby nastavila rámec legislativy tak, aby se s kryptoměnou dalo obchodovat. Mezi další země, kde je bitcoin ilegální, pak patří většina těch na východ od Íránu, výjimkou je Japonsko, Jižní Korea nebo Austrálie.

Největší otazník v současnosti leží na bedrech zákonodárců v Číně a Jižní Koreji. Čína se v současnosti nachází ve fázi zákazu, kdežto na jihu Korejského poloostrova se o něm začalo na vládní úrovni „pouze“ mluvit. S jistotou lze říci, že vývoj v obou zemích bude pro kryptoměnových trh velmi důležitý.

V noci nespí, varování je netíží. Jihokorejští studenti milují bitcoin

Při pohledu na bitcoinovou mapu světa a zveřejněné statistiky je patrné, že kryptoměny jsou stále relativně nový fenomén, alespoň co se týče jasného postoje konkrétních vlád. Většina zemí, přesně 53 procent, se totiž k legalitě ještě nevyjádřila. Již teď je však možné říci, že vzhledem k rostoucí oblibě a zájmu o kryptoměny se bude čím dál tím více států v rámci sledované mapky vybarvovat. Otázkou ale zůstává, která z výše zmiňovaných barev nakonec převáží…

Newsletter