Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Kdo a proč brzdí kreativní destrukci?

Dostal jsem tuhle otázku, jaký obor je perspektivní. Jaký obor se teď vyplatí studovat – s ohledem na budoucnost. A jak to mám vědět? Řada nových odvětví, oborů, technologií či postupů bude teprve tvořivě vynalezena a objevena v procesu kreativní destrukce. To je proces, jenž probíhá neustále a evolučně, sázet lze ovšem na to, že bude nadále zrychlovat. Což činí předpověď oboru, jenž bude ternem budoucnosti, ještě obtížnější.

Zbrzdit kreativní destrukci mohou politici a byrokraté, z nichž mnozí se o to snaží už nyní, seč mohou. Dělají to především proto, že si je kupují lobbisté v dresu firem a korporací, jimž stávající stav vyhovuje, chtějí jej zakonzervovat a tvořivou destrukci potlačit nebo alespoň nasměrovat k obrazu svému.

To se však nikdy nepovede úplně, spontaneita lidského ducha a jeho nezkrotná touha po sebezdokonalování i zdokonalování světa kolem nás korporativistické bariéry nakonec vždy překonají. Politici a byrokraté ovšem budou pochopitelně tvrdit, že je staví pro dobro nás všech, pro zachování zaměstnanosti atp. V budoucnosti uspěje ten, kdo nedá na politiky a byrokraty a půjde si svojí vlastní cestou, inspirován úspěšnými, tj. profitabilními podnikateli, kteří uspěli bez napojení na stát.

Jděte za hlasem svého srdce, ovšem v mezích rozumu. Peníze pak přijdou samy. Cesta za úspěchem není přímá, je klikatá.

Newsletter