Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do lehkého zisku pod 1,0660 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kdo chce pohřbít vyšší ceny ropy?

Dohoda členů a nečlenů skupiny OPEC ohledně zamrazení těžby (zatím) funguje. Dnes se však objevil první možný zádrhel, který by budoucí výhled vyšších cen mohl zmařit. Kdo tedy plánuje pohřbít dražší ropu?

Možná „zrada“ se objevila ve spojitosti se Saúdskou Arábií. Podle slov jejího ropného ministra Khalida Al-Falíha by OPEC společně s Ruskem nemusel nadále prodlužovat nastavené limity až za červen letošního roku. Proč? Dosavadní vývoj by dle ministra měl stačit k tomu, aby eliminoval nadměrnou zásobu světového trhu s ropou. Úplně všichni s tím však nesouhlasí…

Vývoj ropy za posledních více jak 150 let

Hlavním argumentem neprodloužení je podle Al-Falíha nejen míra plnění dohody, ale především i očekáváný růst poptávky po ropě. Hlavním cílem celého ujednání prý bylo osekat světové zásoby o více jak 300 milionů barelů, což je dost na zásobení Číny po dobu téměř celého měsíce.

Agentura Bloomberg však na základě dat Mezinárodní agentury pro energii nesouhlasí. Přebytek ropného trhu bude eliminován až na konci letošního roku, a to pouze pokud bude dohoda prodloužena. Jakmile se tak nestane a OPEC společně s Ruskem se vrátí k původním hodnotám těžby, zhruba dvě třetiny celého přebytku zůstanou nedotknuty.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

„Pokud bude mít zmrazení těžby tak krátké trvání, jen stěží dojde na vyrovnání ropného trhu,“ okomentoval analýzu agentury Bloomberg Eugen Weinberg, analytik společnosti Commerzbank. „V takovém případě se všichni investoři sázející na vyšší ceny stáhnou, což se nutně projevím cenovém tlaku směrem dolů.“

Na druhou stranu, saúdský ministr si nechal otevřená zadní vrátka, když uvedl, že během příštích měsíců se může stát cokoliv, OPEC bude tudíž připraven reagovat především na aktuální dění.

Těžařská radost. Zadlužování pokračuje za potlesku investorů

Newsletter