Kdo drží nejvíc řeckých akcií a proč?

Řecký akciový trh je letos podle údajů agentury Bloomberg tím vůbec nejslabším. Nikomu, kdo sleduje dění ve světě, respektive v Evropě, není třeba vysvětlovat proč. Může ovšem překvapit, jak velký podíl v řeckých veřejně obchodovaných společnostech mají američtí investoři.

Řekové jsou na domácím akciovém trhu v oslabení, 59 procent vlastnických práv je podle údajů aténské burzy v rukou zahraničních investorů. Z toho čtvrtinu mají Američané. Důvod k panice ale není. V absolutní hodnotě se jedná o podíly za celkem 5,7 miliardy dolarů, což je zhruba velikost amerického koblihového řetězce Dunkin‘ Brands Group. Ten co do velikosti drží 110. příčku v indexu středně velkých firem S&P Midcap 400.

Hlavní řecký akciový index ASE od začátku roku ke konci minulého týdne propadl o 17 procent a srazil tak tržní hodnotu trhu v přepočtu na 36 miliard dolarů. Pro srovnání – to je zhruba velikost amerického internetového obra Yahoo!. Nebo britsko-americké lodní společnosti Carnival Corp.

Podíl Američanů na zahraničních investicích do řeckých akcií v posledních letech vzrostl, konkrétně z 19 procent v roce 2009, ještě než byl Aténám přiznán první záchranný balík. Řecký index od té doby propadl o 76 procent. Američané přesto své pozice v řeckých akciích od začátku roku každý týden navyšují (jen za ten poslední o 9,5 milionu dolarů – Bloomberg). Co je k tomu vede? Podle šéfa investic v newyorské firmě Recon Capital Partners, jsou američtí investoři do jisté míry bezstarostní a mají ve své mentalitě zakořeněnou důvěru, že o své investice zpravidla přijít nemohou, a jsou tak ochotnější více riskovat – „připomeňme si rozsáhlé kvantitativní uvolňování centrální banky nebo vládní záchranu General Motors“.

Druhým nejexponovanějším investorem na řeckém trhu je Kypr, následují Luxembursko, Spojené království a Německo (jak je vidět ve fotogalerii). Z hlediska likvidity se na řeckých akciích obchoduje vcelku ztuha. Pro příklad, měsíční objem obchodů na největším titulu aténské burzy dosahuje pouhé čtvrtiny denního(!) zobchodovaného objemu akcií zmíněné firmy Carnival.

Určitou úlevu (nejen) aténské burze dnes přinesly ranní zprávy o blížící se dohodě o řeckém dluhu. Podle nich tamní vláda konečně přišla s návrhem, z něhož je možné při jednání vycházet. Podle posledních zpráv by mohla být dohoda, po čtyřech měsících vyčerpávajících jednání, hotova do konce týdne. Hlavní aténský index dnes vylétl o téměř 10 %, euforie se ale rozšířila napříč Evropou a například německý DAX zažívá 3,5% rally.

Trhy prudce rostou. Dohodu s Řeky mají za hotovou věc

Newsletter