Kdo je angel investor a proč se jím stát

Už delší dobu se naplno věnuji tématu angel investování. A stále si uvědomuji, že mnoho lidí si neumí představit, kdo je to andělský investor, co dělá a co nedělá. A proč se vůbec angel investování věnovat. Pokusím se proto co nejlépe popsat vlastní pohled.

Angel investor investuje do startupů v rané fázi. V jak moc rané je na každém individuálně. Někdo se rád zabývá pouhým projektem, myšlenkou. Většina angelů ale investuje do startupu, tedy do firmy, která má svého zakladatele, svůj tým a svůj business plán. Ale vždy je to v okamžiku, kdy není vůbec jasné, jak se startup bude vyvíjet.

Mnoho lidí mi říká – aha, tak to je jako ruleta, buď to vyjde nebo ne. Já to vidím spíš jako poker. Gamble, který ovládám. Mohu si stanovit vlastní strategii, mohu své sázky řídit podle toho, jak jdou karty. Mohu odhadnout protihráče, mohu spoustu věcí ovlivnit. Nikdo mě nenutí investovat naslepo. Investuji, když mě zakladatel startupu přesvědčí. Samozřejmě se jedná o rizikovou investici a tak k tomu musím také přistupovat. Stanovit si strategii, uvědomit si, co mě na startupech zajímá a proč do nich chci investovat. A vytvořit si portfolio, nečekat, že to vyjde pokaždé. Je neuvěřitelné, kolik velmi konzervativních a opatrných investorů se čas od času urve a nainvestuje do něčeho, co nedává vůbec smysl. Z deseti věcí udělají jedenáct špatně. A když to kupodivu nevyjde, všude vykládají, že startupy jsou nesmysl. Problém je ale v nich. Riziko se dá řídit, ale riziko je nutné. No gamble, no future.

Angel investor investuje primárně peníze. Ale k tomu se snaží startupům pomoci svými znalostmi, zkušenostmi, kontakty. A toho si startupy hrozně cení, proto vyhledávají investory, kteří opravdu dokážou pomoc. Z toho samozřejmě vyplývá, že angel investor už má něco za sebou. Ideální angel investor už nějaký svůj startup prodal. Takových ale není moc ani v Silicon Valley, většina se rekrutuje ze zaměstnanců úspěšných startupů. Díky štědrým opčním plánům si kromě zkušeností a kontaktů odnesli spoustu peněz. Zaměstnanec číslo 50 ve Facebooku, to bylo terno. V Evropě je to trochu komplikovanější a u nás násobně. Takové podhoubí tu nemáme a navíc ta averze k finančnímu riziku…

Andělské investice ale nejsou vysoké. Rozumní investoři investují společně, rozkládají riziko. Syndikují. Díky Angel Listu se v USA dá začít s několika tisíci dolarů. V Evropě se běžná velikost jedné investice pohybuje kolem 25 tisíc eur. A ti dobří investoři, kteří se tomu věnují naplno, mají desítky investic, klidně více než 100. Pravděpodobnost úspěchu je pak mnohem větší.

Takových investorů u nás může být spousta. Manažerů se zkušenostmi a dobrým finančním zázemím tu máme dost, stačí se nebát a začít. A vědět jak na to. Proto jsme společně s angel networkem založili i Grouport, který pomáhá angel investorům nabrat zkušenosti. A snažíme se zjistit o angel investorech trochu víc, právě probíhá náš průzkum. Je zaměřen i na ty, kteří ještě neinvestovali, ale zajímá je to. Jestli jste dočetli až sem, téma vás určitě zajímá. Moc rád bych zjistil, jak velký je tu potenciál a každý rok měřil pokrok.

Ještě jedna zásadní definice. Angel investor dává peníze a rady. Ale neřídí startup. Má vždy minoritní roli. Jestli chcete investovat, nesmíte zakladatelům přikazovat, jak to mají dělat. Shodněte se před investicí na strategii, raďte, pokud vás zakladatel poslouchá. Ale investovali jste primárně do zakladatele, je to jeho projekt. Mikromanagement investora je hrozně škodlivý.

To poslední, co bych jako investor chtěl, je pořídit si další firmu, kterou musím řídit. Dobrý Angel investor investuje do dobrých zakladatelů, konzultuje s nimi strategii a nechá je projekt řídit. Jinak to ani nejde, je třeba si vytvořit portfolio. Pokud máte neodolatelnou potřebu vše řídit, ani se do investování prosím nepouštějte.

Málem bych zapomněl na jednu zásadní věc, která je společná všem dobrým angelům. Dlouhodobá vize, poslání. Předávání vlastních zkušeností. Radost ze setkávání s výjimečnými podnikateli. Předvídání budoucnosti, vizionářství. I když je zisk to jediné měřítko úspěchu, není to ta hlavní motivace. Angel investování je hlavně zábava.

Newsletter