Kdo je nejcitovanějším českým ekonomem?

Který český ekonom je nejcitovanější? A které české ekonomické instituce patří do žebříčku TOP 25 %? Odpověď nabízí databáze IDEAS.

Databáze IDEAS pravidelně aktualizuje nejcitovanější české ekonomy a instituce. Tento průzkum probíhá v rámci registrace žebříčku RePEc, v případě institucí pak jde o EDIRC. Řazení probíhá dle agregovaných kritérií, přičemž průměrné skóre je určeno prostřednictvím harmonizovaného průměru každého kritéria, kam spadá například počet citací, stažení prací a počet zhlédnutí abstraktů (více zde).

Nejedná se o kompletní seznam všech českých ekonomů. V kategorii TOP českých ekonomů jde o odborníky, kteří jsou registrovaní a pracují (alespoň částečně) na českých pracovištích.  Nejsou tedy začleněni ti, kteří působí pouze na zahraničních institucí. Naopak, žebříček zahrnuje i zahraniční odborníky působící v České republice. 

A jaké je dle serveru IDEAS pořadí v případě institucí? Aktuálně se největšímu zájmu těší CERGE-EI, ihned po něm pak Institut ekonomických studií na Karlově univerzitě (IES)* a Česká národní banka.

V případě nejcitovanější ekonomů patří první místo Tomášovi Havránkovi, který působí v rámci IES na katedře makroekonomie a ekonometrie a poté i v ČNB. Druhá příčka patří Janu Švejnarovi z CERGE-EI, třetí pak Romanovi Horváthovi, rovněž z IES (katedra evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky).

Tomáš Havránek navíc drží sedmé místo mezi top mladými ekonomy na světě (viz zde).

*IES vystudoval ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés, který je aktuálně doktorandem na  CERGE-EI.

Newsletter