Kdo jsou skuteční hrdinové akciového trhu?

Superhero in City: Superhero watching over the city.

Vždycky, když je recese a na trzích divoko, vyplavou na povrch dlouho skrývané podvody. Letos tomu není jinak. Wirecard, Grenke, Lucking Coffee a Nikola jsou asi nejsledovanější případy. Skutečnými hrdiny trhu jsou pro mě lidé, kteří se snaží tyto podvody odhalovat.

Jim Chanos, David Einhorn, Gabriel Greggo, to jsou všem asi známá jména. Dělají práci, která je hodně prospěšná, ale přitom velmi náročná a nebezpečná. Z rozhovorů s nimi vím, že někdy jim jde doslova o život. Jestli mi nevěříte, poslechněte si přiložený rozhovor s Fraserem Perringem ze společnosti Viceroy Research. Na svém kontě mají mimo jiné odhalené podvody ve firmách Steinhoff, Wirecard a Grenke. Trochu taková Svatá trojice německého trhu. Je neuvěřitelné, čemu všemu musel Fraser Perring od společnosti Wirecard čelit. Mám k němu velký obdiv.

Pro mě je ale neuvěřitelná ještě jedna věc. V roce 2009 jsme koupili akcie Steinhoff. Brzy potom začalo jejich účetnictví vykazovat podivnosti, které naznačovaly ne úplně čisté úmysly ze strany společnosti, a proto jsme akcie už v roce 2011 prodali. V roce 2017 se účetní podvody provalily v celé své kráse a akcionáři přišli v podstatě o všechno.

Ze stejného důvodu, tedy kvůli četným náznakům v účetnictví poukazujícím na podvody v podnikání, bychom ani nezavadili o akcie Wirecard a Grenke. Obě společnosti známe docela dobře, a pokud nás něco překvapilo, tak to byla doba, po kterou se jim dařilo klamat veřejnost. Wirecard je fakticky v bankrotu a podvody v Grenke zřejmě právě vyplouvají na povrch. To, co mi připadá zvláštní, je to, jak moc investorů tyto akcie kupovalo a milovalo i přes to, že jejich finanční výkazy nahlas křičely: „Nekupuj mě!“ Pak mi dojde, že to bude asi tím, že finanční výkazy skoro nikdo nečte. Možná 99 % investorů o ně ani nezavadí. Vlastně to vím nebo tuším už dlouho, ale stejně mě to vždycky zarazí. Připadá mi to docela nepochopitelné.

Investujte opatrně!

 

Newsletter