Kdo na Wall Street diktuje pravidla? Taktovka ropy vykouzlila zisky

Americké akcie během dnešní seance vzrostly. Všechny tři hlavní indexy dokonce vykázaly nové rekordy uzavíracích cen, za které vděčí především růstu na ropě.

Index S&P 500 si připsal +0,47 % až na 2185,8 bodů. Dow Jones je výše o +0,64 %, což odpovídá 18 613,3 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl o +0,46 %, aby tak zakončil na 5228,4 bodech.

Ropa dnes rostla díky slovům Mezinárodní energetické organizace. Podle její předpovědi se ropný trh blíží k brzkému dosažení rovnováhy. I přesto, že by se poptávka během příštího roku měla zvyšovat pomaleji, než se původně čekalo, její interakce s nabídkou by se měla pozvolna vyrovnávat. Ve druhé polovině 2017 by rovněž mělo dojít na výrazný pokles zásob.

Svou roli hrálo i vyjádření saúdskoarabského ministra energetiky Chalída Fáliha. Ten řekl, že OPEC bude v říjnu jednat s nečlenskými zeměmi, aby tak na neoficiálním setkání diskutovaly o situaci na ropném trhu. Dále pak dodal, že součástí tohoto jednání budou i možné kroky, které by mohly stabilizovat ceny černé komodity.

V návaznosti na to je Brent výše o +4,27 % až na 45,93 USD/barel.  WTI si pak připsala +4,1 %, což odpovídá 43,42 dolarům za barel.

Dolaru dnes po dvou dnech mírně posílil. Na páru s eurem se dostal na 1,114 EURUSD.

Newsletter