Kdo nejvíce doplatí na razantnější sankce vůči KLDR?

Nedělní jaderný test Severní Koreje americkým politikům opět zamotal hlavu. Zatímco tak Američané přemýšlí nad dalšími kroky, někteří analytici už mají jasno v tom, co by mohlo KLDR uškodit nejvíce. Jejich odpovědí jsou sankce vůči největším světovým bankám. A ty, jak známo, sídlí na území Číny. Informace o těchto i dalších návrzích sankcí přinesla televize CNBC.

Velká čínská bankovní čtyřka by podle analytiků mohla být klíčem k zadržení severokorejské agrese a k zastavení jejich jaderného programu (čínské banky stojí za 90 procenty celkového majetku druhé největší ekonomiky světa). Podle zpráv CNBC se ale nejedná o úplně nový nápad. Zprávy o tom, že Bank of China pomáhá Severní Koreji s vyhýbáním se dosavadním sankcím, již byly součástí reportu OSN z roku 2016. Návrhy na tyto sankce pak padly už v letošním roce několikrát.

Prozatím se velké čínské banky vyhýbaly jakýmkoliv sankcím ze strany Spojených států. Místo toho Američané uvalili sankce na menší banky, které průkazně financují korejský komunistický režim, jednalo se například o Bank of Dandong. To by se ale kvůli poslednímu jadernému testu mohlo změnit – sankce by mohly být rozšířeny a zpřísněny.

Jako odpověď na tento test americký prezident Donal Trump tweetoval, že „zastaví veškerý obchod s jakoukoliv zemí, která obchodně spolupracuje se Severní Koreou“. Podle Fox News pracuje na návrhu vážnějších sankcí i ministr financí Spojených států Steve Mnuchin. Samo ministerstvo financí již v srpnu uvedlo, že „bude zintenzivňovat tlak na Koreu pomocí izolace od amerického finančního systému“.

 

KLDR sestřelila dolar i korunu. Pak ale „zasáhla“ ČNB

Na co se zaměřit?

Největším obchodním partnerem Severní Koreje je Čína. Stojí za 85 procenty obchodu, který Severokorejci ročně provedou.  A na co konkrétního se v tomto směru zaměřit? Kim Čong-un sice dokáže mezinárodní sankce obcházet, ale stále potřebuje na provoz vojenských operací ropu. Zastavení dodávek ropy do země je tak jedním z dalších návrhů, jak tento režim poškodit.

„Pokud Rusové a Číňané budou připraveni omezit nebo zastavit dodávky ropy do KLDR, byl by to velmi důležitý krok. Mělo by to mnohem větší efekt než současné sankce a problémy s nimi spojené,“ uvedl pro CNBC zástupce Brookings Insitution Jonathan Pollack.

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Export benzínu z Číny do Severní Koreje se meziročně propadl o 97 procent, zatímco dodávky ropy zůstávají stabilní. Ruský obchod s KLDR se pak ke konci prvního čtvrtletí letošního roku meziročně zdvojnásobil na 31,4 milionu dolarů.

 

„Americké ministerstvo financí vždy velmi váhalo rozšířit sankce na čínské státní firmy a banky. Jedním z důvodů bylo také to, že by čínská vláda reagovala velmi negativně, přičemž dopad na mezinárodní trhy by byl značný,“ uvedl Scott Seaman z konzultační firmy Eurasia Group. „Očekáváme však, že Spojené státy přijdou s dodatečnými omezeními, která se Pekingu určitě líbit nebudou,“ dodal.

Elon Musk: Umělá inteligence? Nebezpečnější než KLDR!

Bank of China, Commercial Bank of China, Agriculture Bank of China a China Construction Bank jsou největšími bankami na světě. Druhá jmenovaná disponovala ke konci roku 2016 nejvyššími aktivy na světě v hodnotě 3,47 bilionu amerických dolarů, uvedla agentura Standard and Poor’s. V porovnání s nimi má největší americká banka JPMorgan Chase „pouze“ 2,49 bilionu dolarů, jedná se tak podle S&P o šestou největší banku světa.

Newsletter