Kdo ohlídá šéfku ERÚ Vitáskovou?

Návrh, aby nad činností předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové dohlížel přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), není podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) příliš šťastný. Mládek to řekl dnes na tiskové konferenci s tím, že je spíše pro variantu, aby nad činností Vitáskové případně dohlížela vláda jako celek.

„Z návrhu svěřit to panu premiérovi jsem poněkud v rozpacích. Mohlo by ho to postavit do nekomfortní, sporné situace,“ řekl Mládek. Uvedl, že při případné diskusi na vládě bude podporovat spíše to, aby na šéfku ERÚ dohlížela vláda jako celek, případně, aby kompetence zůstala v rukou náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého. „Otázkou je, jestli se to dá po této linii řešit. Jsme na ´neprobádané půdě´, kdy není jasné, který zákon převažuje,“ dodal.

ERÚ dnes vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

Problém nastal poté, co od začátku ledna vznikl, co se týká statutu vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do poloviny příštího roku, poslanci totiž zatím neschválili. Ve třetím čtení ji projednají zřejmě až tento měsíc. Úřad už přitom dříve varoval, že kvůli tomu, že jeho vedení přejde od začátku letošního roku pod služební zákon, nastane bezvládí.

Server IHNED.cz minulý týden napsal, že se rodí plán, jak Vitáskovou z čela ERÚ odstavit. Na „úřednické“ místo Vitáskové má dohlížet přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten pak také rozhodne o tom, zda ji postaví mimo službu nebo ne.

Po skončení mandátu Vitáskové příští rok má vzniknout Rada ERÚ. Má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Služební zákon uvádí, že z jeho působnosti jsou vyjmuti mimo jiné členové Rady ERÚ, mezi které má patřit i její šéf. Funkci předsedy ERÚ do doby, než rada vznikne, ale nezmiňuje vůbec. Podle dřívějšího vyjádření Postráneckého proto pozice pod služební zákon patří.

Šéfka ERÚ u soudu odmítla své spojení se solárními podvody

Newsletter