Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Kdo ovládá globální trh s bitcoiny?

Cena bitcoinu dosáhla nejnovějšího historického rekordu na 1206 USD. Jen za včerejšek si kryptoměna připsala více jak 5,5 % a dnes již roste o 2 %. Mnozí věří, že tento trend bude nadále pokračovat. Koho ale hledat (nejen) za tímto pohybem? Kdo vlastně ovládá globální trh s bitcoiny?

Globálnímu trhu s bitcoiny dominuje Čína. Podíl této kryptoměny směňovaný za čínskou měnu v posledních letech eskaloval natolik, že předběhl objem transakcí s americkým dolarem. Zatímco ještě v lednu 2012 se jüan podílel na obchodování s bitcoinem méně než 10 %, nyní už tvoří bezmála 100 %.

Následující graf Deutsche Bank ukazuje ohromný vzestup čínského jüanu (CNY) v objemu transakcí s bitcoinem. Čína se tak za posledních pět let stala dominantním obchodníkem s touto kryptoměnou.

Hampl (ČNB): Bitcoin je nyní v podstatě „čínská měna“

Hodnota bitcoinu se během minulého roku zvýšila o 120 %, přičemž v roce 2017 se poprvé od roku 2013 dostala nad hodnotu 1000 dolarů. Tomuto vývoji napomohla zejména jeho velká obliba právě v Číně. Objem obchodování s bitcoinem se zde v roce 2016 zvýšil o cca 8 na 3,05 bilionů dolarů. Mezitím jüan oslabil vůči dolaru, došlo k přílivu peněz do země a také ke zvýšení zájmu o bitcoin.

Stroukal: Čím hůř je na tom svět, tím lépe pro bitcoin

Newsletter