Kdo platí nejvíc za ruský plyn? Češi i Poláci

Rusko výrazně zdražilo dodávky plynu na Ukrajinu. Ta ale není zemí, která za ruský plyn platí nejvyšší cenu. Dražší plyn přijímá Česká republika. Nebo také Makedonie, Bosna a Polsko. Vyplývá to ze zajímavé mapy, kterou z řady zdrojů sestavila Svobodná Evropa. Naleznete ji ve fotogalerii k článku.

Přehled RFE/RL mapuje průměrnou cenu, placenou za dodávky ruského plynu v roce 2013 za tisíc kubíků. V kategorii 475 a více dolarů figurují Makedonie s 564 dolary, Polsko s 526 dolary, Bosna a Hercegovina s 515 dolary a nad 500 dolarů se vejde ještě Česká republika s 503 dolary a Bulharsko s 501 dolarem. Litva platí dle mapy, stojící na datech od Gazpromu, Izvestije, Eurostatu, Eurogasu, švédského ministerstva zahraničí, ukrajinské vlády a serveru zautra.by, rovných 500 dolarů.

Vysoký účet za ruský plyn mají ještě Dánsko (495 USD) s jeho minimálním dovozem plynu z Ruska, Slovinsko (486 USD) nebo Řecko (478 USD).

Kdo je naopak miláčkem? Dle přehledu RFE/RL platí pouhých 166 dolarů, což je nejméně mezi zákazníky Gazpromu, Bělorusko a 189 dolarů Arménie. Zajímavých je pouze 313 dolarů Velké Británie, která kupuje ruský plyn zprostředkovaně.

Ruský plyn v Evropě nedovážejí Norsko, Švédsko a Island, dále Irsko, Španělsko s Portugalskem a Albánie, Kosovo a Černá hora. Bez dodávek ruského plynu je také Kypr.

Interaktivní mapu naleznete na stránkách RFE/RL zde

Newsletter