Kdo vyhraje EURO 2016? Odpoví Goldman Sachs

Mistrovství Evropy ve fotbale, neboli EURO 2016, se nezadržitelně blíží. Měsíční zápolení 24 týmů v celkem 51 zápasech je již tradičně svátkem nejen sportovních fandů, ale především sázkařů. A právě těm by se mohla hodit nedávná analýza americké investiční banky Goldman Sachs nejen ohledně toho, kdo bude absolutním vítězem, ale rovněž jak dopadnou jednotlivé vyřazovací zápasy. První výkop je již tento pátek, a pokud se banka nemýlí, pravděpodobně se v něm představí i sám budoucí šampión.

Podle výpočtů by se absolutním vítězem turnaje měla stát Francie, a to s pravděpodobností 23,1 %. Hned v závěsu se drží mistři světa z roku 2014 – Německo – kterým banka přiřadila pravděpodobnost vítězství 19,9 %. Třetí příčka v boji o pohár pak patří Španělsku, které by si na titul mohlo sáhnout s pravděpodobností 13,6 %.

Česká republika na tom není zrovna valně. Goldmané ji „ocejchovali“ pravděpodobností absolutního vítězství o velikosti 1,7 %. Slováci jsou na tom ještě hůře, těm banka přidělila pouhých 0,7 %. Nejmenší šanci má pak Albánie (0%), Severní Irsko a Wales (obě země shodně 0,1 %).

Goldman Sachs výše zveřejněná čísla zjistila na základě dat z předchozích utkání.

„Za použití historických dat každého z týmů, která byla zpracována pomocí systému Elo původně sloužícímu k ohodnocení šachistů, jsme odhadli řadu pravděpodobností dosažení konkrétních kol u konkrétních týmů, až po konečného šampiona. Stejně tak jsme vytvořili i scénář, jak se turnaj bude s největší pravděpodobností vyvíjet,“ přepisuje slova studie server Business Insider.

Goldmané tedy nejenže vytipovali mistra Evropy, ale rovněž i sestavili jednotlivé zápasy vyřazovacího kola a jejich vítěze a poražené.

I přesto, že predikce vypadá lákavě, její autoři John Hatzius, Sven Jari Stehn a Donnie Millar otevřeně přiznávají, že výsledkem si nejsou stoprocentně jisti.

„Je velice obtížné posoudit, kolik víry se dá do našich predikcí vložit. Pozitivní je, že náš přístup pečlivě zvažuje pravděpodobnostní charakter turnaje za použití statistických metod, přičemž klíčový je především systém Elo. Na druhou stranu, jako negativum se jeví fakt, že do analýzy nebylo zařazeno množství potenciálně důležitých faktorů, které lze statisticky jen obtížně vyjádřit. Patří sem především kvalita jednotlivých hráčů, stejně tak není prostoro pro lidský úsudek.“

Góóól aneb jak vydělat na EURO 2016

Tento ročník fotbalového mistrovství není první, ve kterém Goldman Sachs vytipovala vítěze. V roce 2014 banka to samé provedla v případě světového poháru. Jejím tehdejším favoritem na šampiona byla s pravděpodobností 48 % Brazílie. Ta ovšem byla v semifinále doslova smetena Německem, které ji uštědřilo rovných sedm fíků.

Bankéři však v tomto směru tvrdí, že jejich tehdejší predikce v rámci vyřazovacího kola vyšla naprosto přesně. Jedinou výjimkou byl již zmiňovaný brazilsko-německý mač.

Newsletter