Kdo vyhrál na propadu čínských akcií?

Propad čínských akciových trhů srazil na kolena mnoho obchodníků, avšak najdou se i ti, kteří z něho poměrně snadno profitovali. Konkrétně se jedná o domácí online finanční společnosti.

„Prostředky z online fondů proudily v posledních několika měsících pryč, avšak v posledních dvou týdnech se tento trend otočil,“ řekla minulý týden během DBS Asian Insights konference Sabrina Pengová, prezidentka společnosti Alipay International.

Největší čínský online peněžní fond je Yu‘e Bao. Spravuje ho právě společnost Alipay, která je souběžně jednotkou Ant Financial, jež je pak součástí gigantu Alibaba. Fond jako takový spravoval ke konci roku 2014 aktiva o hodnotě 578,93 miliard juanů. V rámci investic se zaměřuje především na mezibankovní depozita 29 největších čínských bank, včetně těch státních.

Právě v důsledku silně volatilních čínských trhů v posledních dvou týdnech se firma Alipay rozhodla rozjet kampaň „I want stable hapiness“. Ta v kontextu propadu trhů láká klienty zpět do fondu Yu‘e Bao, což je dle oficiálního sloganu „to nejlepší místo, pokud už máte dost velkého riskování“. Dle informací serveru CNBC nabízí tento fond výnos o velikosti 4 %, což odpovídá klasickým bankovním sazbám.

Návrat finančních zdrojů se netýká pouze zmiňovaného fondu. „Během posledních tří měsíců jsme pozorovali značný úbytek lidí, kteří investovali do naší platformy,“ řekl pro server CNBC Soul Htite, zakladatel online úvěrové společnosti Dianrong.com. „Avšak za polední týdny se situace zcela obrátila a kapitál se vrací. Evidujeme zhruba třikrát až čtyřikrát větší nárůst jak věřitelů, tak i dlužníků.“

Společnost Dianrong spojuje dlužníky a věřitele na bázi peer-to-peer. Ve většině případů jde o spotřebitele a malé podniky jakožto dlužníky a individuální či institucionální věřitele. Za službu si účtuje poplatek 0,5-1 % půjčované částky, přičemž věřitelé pak obdrží úrok o velikosti 6 až 20 %. Co je však zakázané, je poskytovat půjčky na nákup akcií.

„Částí našeho risk managementu je co nejvíce si ověřovat účel půjčky. Zaměřujeme se především na malé podniky. Nejvíce jsme spokojeni s restauracemi, ty jsou nejspolehlivějšími dlužníky,“ řekl Htite. „Cítíme se mnohem bezpečněji, pokud půjčujeme někomu takovém, než někomu, kdo ani není ochoten smlouvat o úroku.“

Je Čína druhé Japonsko?

Šedá zóna čínského bankovního systému

Newsletter