Když centrální banka vykročí tím správným směrem

Centrální banka Singapuru zveřejnila mapu transformace průmyslu (MTP) vykreslující plán, kterým si chce pojistit status hlavního finančního centra Asie. Jak to chce udělat?

Technologie stále více přetváří finanční služby, proto tamní centrální banka věří, že je potřeba usnadnit modernizaci celého finančního sektoru, aby si Singapur udržel pozici na konkurenčním globálním trhu. Zejména má tento plán za cíl udělat ze Singapuru přední mezinárodní centrum wealth managementu, managementu fondů a domicilace. Ve hře je rovněž i dosažení statusu forexového centra Asie.

Aby těchto cílů dosáhl, má Singapur v plánu rozvoj svého finančního sektoru vytvořením tří tisíc pracovních míst ve finančních službách a jeden tisíc míst ve fintechu.

Tady jsou kroky, které má tamní centrální banka v plánu provést ke splněních svých cílů:

  • Vytvořit platformy pro financování soukromého trhu. Tyto platformy budou zaměřeny na jednoduché propojení společností s jejich investory, aby se usnadnilo financování. Mohly by se podobat platformě spuštěné na London Stock Exchange Group letos v červenci. Tento krok umožní asijským společnostem získat lepší přístup k širší síti investorů. 
  • Stát se asijským centrem financování infrastruktury. Singapur má v úmyslu odstranit překážky asijských infrastrukturálních projektů k získání finančních zdrojů, a to díky využití inovativní technologie. Aby k tomu mohlo dojít, budou muset členové singapurského finančního ekosystému spolupracovat s multilaterálními bankami pro rozvoj, které se zaměřují na poskytování financí pro národní rozvoj.  
  • Představení centralizovaných blockchain platforem. V Singapuru mají v úmyslu přeměnit pojistný trh tím, že umožní přesnější rozhodování o risku, stejně tak jako umožní vytvoření specializovaných pojistných řešení zaměřených na objevující se rizika v regionu. Centralizované blockchain platformy toto pomohou zjednodušit, neboť nabídnou firmám konzistentní technologickou infrastrukturu, která podpoří jejich řešení. A právě toto zdokonalí společné fungování napříč sektory. 

Postoj monetárního úřadu je rozumný, neboť se zaměřuje spíše na celkový finanční sektor než pouze na nové technologie. Takový přístup pomůže tomuto městskému státu přeměnit kompletní trh finančních služeb a vylepšit celkovou infrastrukturu a propojenost. Navíc, když umožní asijským společnostem širší přístup k investorům a pomůže jim získat lepší financování, mělo by to podpořit i ostatní země v regionu.

Zdá se, že Singapur jednoduše pochopil, že je technologie nedílnou součástí finančního sektoru a že může být využita k pozitivnímu narušení tradičního bankovnictví.

Newsletter