Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje na 25,45 za euro.

Když jedna banka věří druhé. Proč KB sází na akcie MONETY?

Stát se vedoucí bankou pro malé podniky v Česku. Těžit ze své jedinečné pozice v českém zemědělství. Vytěžit postavení u leasingu. Vyplácet dividendou až 80 procent zisku. To jsou jen některé z argumentů, které dovedly analytiky Komerční banky k víře, že akcie nováčka na pražské burze – banky MONETA – porostou. Radí je proto kupovat.

Tým Komerční banky stanovil ve své analýze, kterou začal akcie MONETA sledoval a pokrývat, cílovou cenu 90 korun a při aktuální ceně akcií kolem 78 korun za kus logicky doporučení „kupovat“. Ale také vzhledem k očekávané dividendě.

Monetě klesl zisk, nadbytek kapitálu může jít k investorům

„V naší analýze předpokládáme, že MONETA bude vyplácet dividendu ve výši 70 až 80 %. Pro následující tři roky očekáváme její výplatu na spodní hraně vymezeného pásma, což by implikovalo dividendu z letošního zisku na úrovni 6,20 CZK za akcii. To představuje dividendový výnos ve výši 7,8 %, který tak výrazně převyšuje průměr sektoru,“ uvedli analytici KB.

Šéf Monety: Stavíme základy pro silnou českou značku

MONETA se podle nich může pochlubit jednou z nejvyšších ziskovostí v rámci celého bankovního sektoru. „Podnikatelské prostředí je ale v České republice nadále sužováno nízkými úrokovými sazbami a tvrdou konkurencí. To mělo za následek úbytek klientů a ztrátu tržního podílu. Tento vývoj se podepsal i pod klesající úrokové marže. Domníváme se, že následující dva roky budou charakterizovány podobnými trendy. Během letošního roku očekáváme pokles čistého zisku z výše uvedených důvodů, výsledky za letošní rok pak budou navíc ovlivněny výdaji v souvislosti se vstupem banky na pražský akciový trh a s novým názvem firmy. Naproti tomu zvýšené náklady by měly být kompenzovány nižšími platbami za využívání značky GE,“ soudí tým KB s tím, že stanovená cílová cena odpovídá 11,1násobku letošního očekávaného zisku i průměrného zisku v následujících 5 letech.

Miliardář Krúpa chce žalovat banku Moneta. Půjde o miliardy

 Jak vypadá strategie banky MONETA? Ve stručnosti: cílem je postupně rozšířit celkový obchodní mix, diverzifikovat zdroje příjmů a dosáhnout postavení vedoucí banky pro malé podniky na českém trhu. „Ve střednědobém horizontu chce navyšovat své úvěrové portfolio ve vyšších jednotkách procent, tj. v rozsahu převyšujícím současný tržní růst pohybující se v nižších jednotkách procent. V segmentu středně velkých podniků chce využít svoji jedinečnou pozici v rámci zemědělského sektoru a využívat příležitosti ke cross-sellingu ve svém leasingovém segmentu,“ vypočítává tým analytiků KB. Nejbližší číselnou informací z banky MONETA budou výsledky za třetí kvartál, které mají být zveřejněny 10. listopadu.

Newsletter