Když láska k alkoholu vydělává

Odpočinek se sklenkou v ruce je pro mnohé maximální forma relaxace. Ovšem víte o tom, že fyzické i psychické blaho pramenící v dobrém pití může i vydělávat? Ano, je to tak. Láska k alkoholu se dá poměrně snadno zpeněžit, což si v červnu 2014 uvědomil i Rickesh Kishami, zakladatel jediného fondu investujícího do „fyzických“ alkoholických nápojů, konkrétně do whisky.

Platinum Whisky Investment Fund je hongkongský fond, který byl založen milovníky dobré whisky. Za necelé dva roky působení jeho obchodní činnost dokázala vygenerovat zisky, díky nimž se chystá vůbec první výplata dividend. Předmětem činnosti je nákup unikátních druhů té nejlepší whisky a jejich následný prodej v době, když ceny již dostatečně odráží exkluzivitu tohoto zboží. Aktuálně má fond celkem 37 investorů a v jeho „sbírce“ se nachází i takové lahve, jejichž hodnota dosahuje několik set tisíc dolarů.

Jak se vzpamatovat ze ztrát? Sáhněte po whisky

„Doufáme, že dividenda bude vyplacena během příštích pěti měsíců,“ řekl pro agenturu Bloomberg Kishami. „Její velikost je zatím odhadována na 5 až 10 %, přičemž naším dlouhodobým cílem je něco mezi 15 až 17 % za rok,“ objasnil zakladatel fondu. „V nejhorším případě, pokud nedokážeme prodat některé lahve, si my investoři uděláme jeden velký večírek,“ dodal navíc Ted Hodgkinson, jeden z 37 investorů fondu.

Vedení si na začátku vytyčilo cíl získat kapitál v hodnotě 9 až 10 milionů dolarů. Toho bylo dosaženo poměrně rychle. Díky intenzivnímu přílivu zdrojů byl fond schopen zainvestovat necelých 6 milionů na nákup více jak 7 tisíců exkluzivních láhví whisky. Ohodnocení této kolekce probíhá každých šest měsíců, přičemž poslední čísla ukázala hodnotu vyšší jak 5,6 milionů dolarů, což oproti předchozím číslům představuje 26% nárůst. Tento trend tak odpovídá vývoji aukčních cen whisky, kterou sleduje index Whisky Apex 1,000 (viz graf).

Výnos 440 %. Ve whisky je pravda?

Za výběr a nákup whisky je zodpovědný David Robertson, CIO fondu a bývalý šéf slavné skotské palírny Macallan Distillery. V rámci svého výběru se snaží vyhýbat aukcím, a proto všechny lahve kupuje přímo od soukromých investorů.

„Nenakupujeme žádné současné druhy, jelikož v nich nevidíme žádnou hodnotu. Zaměřujeme se raději na staré a především vzácné lahve,“ popsal obchodní politiku Robertson.

Pokud byste se chtěl stát investorem fondu, je k tomu potřeba minimální investice o velikosti 250 tisíc dolarů, ovšem v některých vybraných případech se od této hranici upustilo. Pro velkou část investorů je „alko“ fond otázkou diverzifikace portfolia přinášející větší jistotu, jelikož trh se vzácnou whisky je oproti tomu akciovému minimálně volatilitní.

Vedení doufá, že díky první výplatě dividend přiláká nové investory, kteří poskytnou dodatečné zdroje k dalšímu nákupům. Koncem letošního roku by tak ve „správě“ fondu mělo být zhruba 13 až 15 tisíc lahví, přičemž naprostá většina z nich má původ ve Skotsku, ale najdou se i kusy původem z Japonska.

Vodka vede, ale z whisky se stává fenomén

Newsletter