Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Když mluví Donald Trump: Rusko, byznys, léky i nacismus

Budoucí americký prezident už převedl nebo před inaugurací převede svůj majetek do fondu. Donald Trump to dnes na tiskové konferenci v New Yorku sdělil novinářům prostřednictvím své advokátky. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody firem s cizinou uzavřeny nebudou. Dcera Ivanka se ve Washingtonu bude starat o rodinu. Přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina budoucí prezident USA nepovažuje za chybu, ale spíš za bonus. 

Trump už během volební kampaně neskrýval zájem na zlepšení vztahů s Moskvou, které se na sklonku éry jeho předchůdce Baracka Obamy ocitly na mrazivé úrovni. Prezidentovy proruské sympatie, stejně jako kritické poznámky na adresu NATO, vyvolaly údiv a obavy v metropolích spojenců a optimistická očekávání v Moskvě.

Vůči Rusku Trump nemá žádné závazky, uvedl na dnešní tiskové konferenci, první po jeho listopadovém zvolení hlavou státu. S Ruskou federací ho nespojují žádné smlouvy ani žádné půjčky. V jednání s ruským prezidentem bude prý Trump úspěšnější, než by byla jeho volební soupeřka Hillary Clintonová. Putin se do hackerských útoků neměl pouštět, konstatoval Trump. Budoucí prezident USA nevěří, že se k nim Rusko znovu uchýlí.

Hrozící střet zájmů, který se podle amerických komentátorů netýká jen samého Trumpa, ale i jeho blízkých příbuzných, sliboval Trump už před tiskovou konferencí řešit „velmi jednoduše“. Pilířem jeho mohutné obchodní říše jsou mezinárodní developerské projekty, obchod s nemovitostmi a poskytování licencí. Realitním magnátem je i jeho zeť Jared Kushner, kterého chce Trump povolat do Bílého domu jako vrchního poradce.

Měnový efekt Trump: Zdrtil mexické peso, nadopoval rubl

Předání majetku do fondu je podle Trumpovy advokátky Sheri Dillonové lepší řešení, než prodej. Prezident se prý nehodlá zbavit jmění, který pracně vybudoval. Trump chce dát jasně najevo, že prezidentského úřadu nehodlá zneužít k osobnímu obohacení.

O svých záměrech, jak konflikt zájmů řešit, chtěl Trump informovat už na tiskové konferenci plánované na polovinu prosince, ale schůzku s novináři se rozhodl zrušit. Ukázalo se prý, že problém je příliš složitý. Agentuře AP Trump nedávno řekl, že se oprostí od denního operativního řízení svých podniků. Nesdělil ale, zda si zachová finanční zájem na jejich fungování a výslovně se nezavázal, že se svých firem zbaví. Jeho zeť Kushner to ale údajně hodlá udělat.

A Donald Trump nezapomněl tweetowat. Tentokrát se pustil do zpravodajců. Situaci přirovnal k nacistickému Německu.

 

A jak reagovaly na Trumpova slova trhy? Americké akcie nejprve rostly, stejně tak zpevňoval i dolar. To se však s každým dalším slovem blonďatého magnáta měnilo. 

Nejvíce Wall Street stáhl sektor farmacie a biotechnologií. Ty rudá čísla zaznamenaly poté, co Trump řekl, že je potřeba dosáhnout mnohem konkurenceschopnějších cen léků. Firmy totiž za ně požadují vysoké částky, což by se podle prezidenta mělo změnit. K tomu by měl posloužit nový systém zveřejňování nabídek. Zdravotnický segment tak v tuto chvíli padá o více jak 1,6 %.

Ušetřena nezůstala ani firma Lockheed Martin. Jakmile Trump vyslovil její jméno v souvislosti se stíhačkou F-35, titul se propadl o bezmála 3 %.

Dolar rovněž zaznamenal změnu. Po svém posílení až k 1,046 za euro se opětovně přehoupl nad 1,050 EURUSD. Aktuálně se obchoduje na 1,055 EURUSD.

Newsletter