Když se „short“ mění na „buy“ aneb zase to Řecko

Včera byla po pěti týdnech znovuotevřena řecká akciová burza. Hlavní aténský index nejprve klesl o téměř 23 %, avšak během dne ztráty snížil na „pouhých“ 16 %. Dnes tento vývoj pokračoval, řecké akcie odepsaly zhruba 1,3 %, přičemž největším propadákem zůstávají na nadále banky.

V souvislosti s tímto poklesem a se stále probíhajícími jednáními se zahraničními věřiteli je pouze málokterý investor ochoten investovat do řeckých titulů. Výjimkou je ale Daniel Yu, zakladatel investiční společnosti Gotham City Research. Má však v tomto směru jednu jasně danou podmínku – Řecko musí opustit eurozónu.

„Pokud Řecko opustí eurozónu, budu divoce nakupovat všechno, co je řecké,“ řekl odhodlaně Yu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Pokud se Řecko zbaví eura, v podstatě to znamená, že vláda už svůj dluh jednoduše nesplatí, což je dobrý signál. Oddlužení tak znamená úlevu, která může pro celou ekonomiku přinést mnoho pozitivního.“

Yu se před nedávnem vrátil z cesty napříč Řeckem, která taktéž stojí za tím, že se o situaci středomořské ekonomiky začal zajímat. S tím, jak se země potýká s nedostatkem financí, se množí názory, především ze strany ekonomů Mezinárodního měnového fondu, že jsou její dluhy příliš velké na to, aby je kdykoliv splatila. Z toho důvodu je tzv. Grexit stále aktuální.

„Přílivová vlna má jméno Grexit. Potenciál silného růstu investiční důvěry a naděje, který opuštění eura přináší, zůstává silně podceněn. Nežijeme totiž ve světě, který by byl určován pouze čísly a statistikou. To, co hraje největší roli, je právě důvěra a naděje,“ je přesvědčen Yu.

Láska pro short

Daniel Yu se dostal do popředí zájmu během minulého roku. Tehdy na adresu řeckého poskytovatele wi-fi připojení Let‘s Gowex prohlásil, že jeho reportované tržby jsou uměle nafouknuté a neodpovídají realitě. Týden po tomto obvinění ta samá společnost vyhlásila svou platební neschopnost. Obdobná situace nastala tentýž rok v případě technologické firmy Quindell. V jejím případě se Yu svezl na intradenním poklesu o 39 % poté, co zpochybnil pravost vykázaných zisků.

To, že známí shortselleři sází na růst vybraných aktiv, se v poslední době stává poměrně častou událostí. Jon Carnes, prezident společnosti Eos Holding a známý shortseller čínských společností, obrátil během minulého měsíce o 180 stupňů a začal nabádat k nákupu indexu Shanghai Composite, který by se dle jeho názoru měl více než zdvojnásobit. Obdobně je na tom i Carson Block, zakladatel Muddy Waters. Ten naopak vsadil na francouzský investiční a průmyslový holding Bolloré, jehož akcie v tu ránu stouply o dvojnásobek.

 

Newsletter