Když Snowden učí Trumpa aneb 650 tisíc emailů za 8 dní?

Jen málo lidí na celém světě tuší, jak ve skutečnosti funguje a pracuje americký Federální úřad pro vyšetřování. Jak se zdá, tak tento fakt se týká i samotného Dondalda Trumpa. Vůbec to však nevadí, pokud má k dispozici zasvěceného mentora, jako je například Edward Snowden.

V neděli večer byla zveřejněna dost možná klíčová informace celých amerických voleb. Federální úřad pro vyšetřování tehdy ústy svého šéfa Jamese Comeyho oznámil, že tolik spekulované stíhání Clintonové v souvislosti s emailovou komunikací v době, kdy zastávala post ministryně zahraničních věcí, se nekoná. Pro mnohé důvod k radosti, pro jiné naopak důvod ke vzteku a k otázkám.

V čele druhé zmiňované skupiny nestál nikdo jiný než sám Donald Trump. „Právě teď je [Clintonová] chráněna zmanipulovaným systémem. Jde o totálně zmanipulovaným systém, říkám to už dlouho. Za osm dní není možné prověřit 650 tisíc emailů. To prostě nelze,“ reagoval blonďatý magnát na informaci od FBI.

Je rozhodnuto? FBI po prověření e-mailů neplánuje Clintonovou stíhat

V tu chvíli se mnozí postavili na jeho stranu, ovšem našli se i tací, kteří se rozhodli celou situaci alespoň nějak ověřit. Jedním z nich byl i americký novinář Jeff Jarvis, který se rozhodl kontaktovat jednoho z povolaných. Tím nebyl nikdo jiný než bývalý zaměstnanec CIA a její neznámější whistleblower Edward Snowden.

Otázka zněla jasně. Jak dlouho zabere prošetření tak obrovského množství emailů? Odpověď přišla záhy prostřednictvím Snowdenova twitteru. „I staré notebooky by to dokázaly projít v časovém rámci minut až hodin…“

Nehledě na tuto informaci, Hillary si po krátké pauze opět připisuje vedení ve většině volebních průzkumů. Podle serveru BBC se její náskok zvýšil ze včerejších 46 % hlasů na 48 %. Trump si během jednoho dne rovněž připsal mírný růst, a to ze 43 % na 44 %.

Jak celý souboj dopadne, se dozvíme až během brzkých hodin středečního rána. První dílčí výsledky z jednotlivých států by však mohly přijít už ve středu po půlnoci.

Nejhlasitější „býk“: Akcie porostou, i když Trump vyhraje

Newsletter