Když Tesla padá: Je Musk pesimista, nebo jde o cílenou rétoriku?

Akcie společnosti Tesla se v první polovině roku svezly na vítězné vlně. V jedné chvíli dokonce atakovaly hranici 400 dolarů. Během několika posledních týdnů však zažily propad. Akciové obchodování totiž významně ovlivňuje rétorika vysokých představitelů firmy. A právě CEO Tesly Elon Musk hned několikrát veřejně zdiskreditoval titul vlastní společnosti. Jaký k tomu má důvod?

Titul Tesla se v posledních týdnech propadl o pár desítek dolarů až k pásmu okolo 330 dolarů. Nutno dodat, že je to stále o 50 procent vyšší hodnota oproti lednu, kdy byla cena akcie nízko vinou propadu z konce roku 2016.

„Už jsem několikrát veřejně prohlásil, že cena akcie Tesly je vyšší, než si naše firma opravdu zaslouží. Je to názor založený na současném stavu a fázi, ve které se společnost nachází,“ uvedl Musk minulý týden na konferenci amerických guvernérů. Toto prohlášení je pro něj typické. Známý vizionář už letos vyjádřil pobavení nad tím, že mnoho „shortařů“ dostalo výprask právě od akcií Tesly.

Muskův (ne)schválený hyperloop? Z New Yorku do DC za půl hodiny!

Musk si je totiž vědom toho, že fundament jeho firmy jednoznačně nepodporuje tržní kapitalizaci bezmála 56 miliard dolarů, která je větší než u Chrysleru, Fordu a General Motors. Detroitská trojka, jak se zmíněným automobilkám přezdívá, je už roky v zisku a disponuje velkou tržní silou. Naproti tomu je Tesla outsiderem. Firma je už od roku 2010, kdy vstoupila na burzu, konstantně ve ztrátě.

Server Business Insider pojmenoval výše zmiňovanou rétoriku jako „Muskův realismus“. Ten je prý ráznou fackou všem fanatikům, kteří věří, že Tesla bude brzy vládnout světu. Automobilový výrobce totiž letos investuje dvě miliardy dolarů, aby spustil prodej Modelu 3, čímž opět vytvoří další tlak na firemní rozpočet. Řešením tohoto problému je navýšení kapitálu, pravděpodobně takové, které už americká firma podstoupila v letech 2015 a 2016, kdy „nasbírala“ přes dvě miliardy amerických dolarů (psali jsme zde).

Lukačovič, Čupr, Zavoral… Tesla v Alze jednoduše táhne

Podle experta na automobilový průmysl serveru Business Insider Matthewa DeBorda chce Musk snížit riziko pro budoucí investory, které bylo u hranice 400 dolarů příliš vysoké. Cena akcie okolo 300 dolarů by byla příhodnější, a proto podle DeBorda vystupuje Musk s takovými prohlášeními.

Elon Musk by rád jak spokojené zákazníky, tak spokojené investory. Přestože se mnoho analytiků ohledně akcie Tesly ohání „medvědím“ sentimentem, je velmi nepravděpodobné, že by cena klesla k 200 dolarům, jak tito „medvědi“ předpovídají. V současnosti se titul pohybuje v pásmu od 300 – 320 dolarů, což je zřejmě o něco více, než by Musk chtěl ještě před možným jednáním s bankéři.

Z 3000 na 0: Proč Tesla v Hongkongu náhle neprodá ani jeden vůz?

V případě jakékoliv události však potenciální investoři vědí, že existuje možnost zvýšení ceny až o 100 dolarů, tedy pokud mají trpělivost čekat na další rally, uvedl DeBord. Podle jeho slov používá Musk Wall Street skoro jako automat na peníze a je pro něj daleko užitečnější ponechat si možnost hýbat s cenou akcie, než svoji firmu ještě více zadlužit. Tato strategie je tak pro přežití Tesly kritická.

Newsletter