Když to svádí vsadit si proti centrální bance

Gov. Haruhiko Kuroda from the Bank of Japan flickr photo by BrookingsInst shared under a Creative Commons (BY-NC-ND) license

Říká se: „Don’t fight the Fed.“ A platí to i jinde. Například korunový trh se touto radou řídí naprosto ukázkově. V některých případech může být ale prostředí hodně svádějící. Jako třeba teď u Bank of Japan.

V prosinci jsem se dočkali překvapení v podobě rozšíření pásma cílení japonské výnosové křivky. Následovaly neoficiální zdroje s předpovědí revize prognózy inflace směrem vzhůru, dnes pak neodzdrojovaná spekulace od serveru Yomiuri o další revizi politiky s ohledem na vedlejší dopady její uvolněnosti. Opět byla zmíněna „náprava“ výnosové křivky. Zcela oprávněně. Sice jsme se u tržních sazeb posunuli výše, stále však s doprovodnými intervencemi. Spekulace na prodejní straně jsou vidět. A nejde jen o bondy. Aktivita je silná například u swapů, kde se desetiletý tenor dostal k 1 %, tedy na nejvyšší hodnoty od roku 2013. Kurz jenu pak sílí, zůstává ale nad 130,00 USDJPY.

Zajímavé na dnešní zprávě je, že klidně mohla přijít od samotné Bank of Japan. Prosincová změna byla zcela nečekaná, což nakonec centrální banku „vytrestalo“ nejen formou nutných intervencí, ale i kritiky s ohledem na kredibilitu. Navíc, kdy jindy otestovat reakci trhů než před zcela zásadní událostí, která ovlivní všechny trhy, a to je americká inflace.

Dlouhodobé řízení japonské výnosové křivky ji zdeformovalo, a navýšení tolerančního pásma zřejmě nepřinese kýžený výsledek. Situace se spíš zhorší, například s ohledem na dopady na firemní bondy. Firmám se nebude líbit vyšší sazba, na tu si budou muset zvyknout, ale hlavně vyšší volatilita. A jako centrální banka nechcete mít nefunkční veřejný bondový trh, včetně futures, a k tomu i firemní. Ve výsledku to tak nemusí být inflace, ale nefunkčnost trhu, která donutí Bank of Japan k normalizaci. Ostatně, inflace se může přidat později, a to vinou inflačních očekávání a jejich dopadu na trh práce, konkrétně mzdy.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Yomiuri 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter