Kellner odchází z EPH. Holding ovládnou Křetínský a Tkáč

Investiční skupina PPF, ovládaná Petrem Kellnerem, prodá svůj podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu jeho dalším majitelům. Těmi jsou finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Po zániku akcií podílu PPF budou každý kontrolovat po 37 procentech  a společně tak EPH ovládnou. Zbytek akcií bude v držení skupiny J&T, informovaly PPF a EPH ve společném prohlášení. Cenu transakce skupiny nezveřejnily.

Kellnerova skupina do EPH vstoupila v roce 2009 za zhruba tři miliardy korun. Energetický a průmyslový holding zahrnuje přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. EPH je největším dodavatelem tepla v ČR a po skupině ČEZ je druhým největším dodavatelem elektřiny na domácím trhu. Na Slovensku je EPH lídrem plynárenského odvětví, působí také v Německu.

Hospodářské výsledky ze loňský rok EPH ještě nezveřejnil, ale v roce 2012 měl konsolidovaný zisk před zdaněním 10,1 miliardy korun. Zisk holdingu se tak v roce 2012 meziročně více než zdvojnásobil ze 4,5 miliardy korun v roce 2011.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Skupině loni klesl čistý zisk o 277 milionů eur na 450 milionů eur. Aktiva skupiny se v uplynulém roce snížila o tři procenta na 20,9 miliardy eur. Jednou z výrazných posledních akvizic je převzetí většinového podílu v tuzemském operátorovi O2 z rukou španělské skupiny Telefónica SA. Na sklonku května koupila PPF provozovatele mrakodrapu Citi Tower v Praze.

Newsletter