Klid na trzích, bouře v nedohlednu

Na trzích panuje klid, dokonce největší klid od února 2007. V pátek totiž index VIX, který měří volatilitu na trzích, poklesl až na hodnotu 10,73 bodů. Velmi malé výkyvy akcií spolu s nízkou likviditou a faktem, že jsou akcie na maximech, vrtá hlavou investorům. Může totiž jít o klid před bouří, tedy před propadem trhů.

Americký široký index S&P500 uzavřel v pátek na historickém maximu 1949,4 bodů, ale objem obchodů byl za letošní rok devátý nejnižší. Podobná situace byla na trzích v roce 2007, když poté přišel prudký pokles spojený s pádem bank jako byla Lehman Brothers.

Navzdory těmto nepříliš povzbudivým datům ale zaznamenáváme i názory, podle kterých máme být bez obav. Podle těch je růst akciových trhů nyní postaven na zdravých fundamentech firem a k propadům by vedly jen silné externí šoky, a to minimálně dva najednou. Například podle analytika Nicholase Colase z ConvergEx se vyplatí sledovat ceny ropy, jakožto důvěryhodný signál přicházejícího šoku.

Přichází nová norma? V poklidu rostoucí trh může být novým standardem. Vezmeme-li v úvahu postupný růst cenové hladiny a technologické inovace při racionálním poměru P/E u jednotlivých firem, nemusí k žádnému propadu dojít. Na druhou stranu nejdelší růstové období bez jakékoliv korekce větší než 10 % trvalo 82 měsíců – v letech 1990 až 1997.

Také podle úspěšného portfolio manažera Investiční společnosti ČS Jana Hájka není důvod k obavám. Pokles likvidity na americkém akciovém trhu dává částečně do souvislosti s demografickým vývojem, částečně s měnící se strukturou investorů, kdy ubývají retailoví, momentoví investoři, ale fondy a velcí hráči zůstávají. Fakt, že se trh pohne během dne maximálně o procento, je podle Hájka vlastně normální stav. Investoři se začínají chovat dlouhodobě a více analyzují fundamenty jednotlivých firem, než novinové titulky. V tomto smyslu je akciový trh nyní zdravější, než kdy býval.

Newsletter