Knihy čteme rádi. Pandemie nám to připomenout nemusela

Jarní nouzová opatření obrátila mnoha lidem život naruby. Spousta z nich najedou musela najít způsob, jak trávit volný čas doma. Zatímco mnoho lidí objevilo například kouzlo domácího pečení, jedna volnočasová aktivita byla už dávno důvěrně známá – čtení knih. Čteme rádi, a to platí hlavně pro ženy, vysvětluje marketingový ředitel Knihy Dobrovský Adam Pýcha. Jaký typ literatury právě „letí“? A na které tituly se můžeme těšit? Podívejte se na videorozhovor.

Které typy literatury patří aktuálně mezi nejprodávanější?

Thrillery, erotické romány, Young Adult literatura. Young Adult je fenoménem posledních let, kdy mladé, hlavně čtenářky – třeba už od dvanácti, od třinácti let – čtou velké fantasy a sci-fi příběhy. A nyní do toho ještě proniká LGBT tematika.

Jak se koronavirus projevil na poptávce po knihách? „Donutila“ pandemie Čechy více číst?

Nemáme rádi otázku, jestli lidé více čtou, protože oni četli vždycky. My to vnímáme tak, že nyní čtou třeba ještě trošku více. Čtení je pro Čechy, hlavně Češky, protože čtou hlavně ženy, strašně důležité. Takže ano, při pandemii se lidé třeba trošičku vrátili ke knížkám, ale obecně, Češi čtou hodně.

Jak velkou část prodeje tvoří e-knihy? Počítáte s tím, že jejich podíl na celkových prodejích poroste?

Nepočítáme s tím, že by podíl elektronických knih nějak zásadně narostl. My jsme začali prodávat e-knihy opravdu výrazně v letošním roce. Máme v nabídce zhruba dvacet tisíc knížek. Nyní se dostáváme do bodu, kdy to dělá pár procent obratu a u toho to určitě zůstane.

Je i u prodeje knih sezónnost? Jestli ano, jak to bývá?

Knihy jsou dárek. A tím pádem všichni prodejci očekávají vánoční období. Takže od září, dejme tomu “back to school”, až do Vánoc je naše hlavní sezóna. Potom to jsou momenty typu začátek letních prázdnin, Svět knihy jako velký veletrh, ale to nejdůležitější jsou vánoční dárky. To je naše sezóna.

Na které novinky byste chtěli upozornit?

Pro milovníky thrillerů určitě doporučuji román Řetěz, který vychází na konci léta. Nadchne každého milovníka napětí. Na začátku října pak vychází Daisy Jones & The Six, což je za mě největší titul tohoto roku. Pro milovníky rocku, sedmdesátých let ve Spojených státech, a hlavně kvalitní literatury je to jasná volba.

Newsletter