Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Koblic k podání o manipulaci akcií O2: Neuvěřitelné

„Je to jedním slovem neuvěřitelné, navíc jsou směšovány dvě zcela nesouvisející věci. Rád bych věřil tomu, že se nejedná o nemístný nátlak,“ reagoval pro Roklen24 šéf pražské burzy Petr Koblic na skutečnost, že telekomunikační operátor O2 podal z České národní bance podnět k prošetření, zda Koblic neporušil pravidla pro obchodování s akciemi v momentě, kdy v tisku kritizoval způsob, jakým byla původní O2 rozdělena na operátora O2 a odštěpenou infrastrukturní společnost CETIN. 

„Společnost O2 je znepokojena nepodloženými a zavádějícími výroky ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice, které uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny zveřejněném 12. června 2015. Společnost O2 proto podala podnět České národní bance. V něm žádá o prošetření, zda vyjádření ředitele pražské burzy nemělo vliv na trh s akciemi O2 a zda je v souladu s výkonem jeho funkce. O2 zároveň navrhuje prošetřit možnou manipulaci kurzem s ohledem na nepřiměřeně nízký kurz akcií O2 před rozdělením společnosti,“ uvedla O2 v tiskové zprávě.

Šéf pražské burzy Petr Koblic v rozhovoru pro HN zkritizoval podmínky, za kterých PPF v loňském roce nabídla akcio­nářům O2 odkoupení jejich podílů. „Když jsem si tyto podmínky odkupu přečetl, byl jsem šokován, že někdo něco takového v roce 2014 přinese na trh. Ale to je tak jediné, co jsem s tím mohl udělat. Nikdo mi nevymluví, že zvolené podmínky bylo administrativně obtížné přijmout,“ řekl Koblic pro HN.

Vedle toho uvedl, že PPF výslovně nechtěla, aby akcie nově odštěpené společnosti CETIN byly obchodovány na pražské burze. „Několikrát nám výslovně opakovali, že si to nepřejí, a my jsme jim několikrát výslovně zopakovali, že to je naše rozhodnutí, a ne jejich,“ řekl Koblic pro HN. 

CETIN se od O2 oddělil k úvodu června. V květnu, týden před rozdělením firmy, se akcie O2 ocitly na historickém minimu. Ztratily asi 40 procent své hodnoty, kterou měly před vstupem PPF do firmy. Výrazně posílily až poté, co PPF oznámila další dobrovolnou nabídku odkupu akcií O2 i CETIN.

PPF: Ovládnout chceme CETIN, O2 je naší investicí

PPF nabízí odkup akcie CETIN za 176 Kč, akcie O2 za 78 Kč

PPF začala vykupovat akcie O2 i CETIN

Newsletter