Kocovina stojí stovky miliard. A Evropa ve spotřebě alkoholu vede

Alkohol je dobrým sluhou, jestliže občas potřebujete rozptýlení od starostí běžného života, ale zlým pánem, pokud to s ním často přeháníte. Nejenže samotné pití stojí spoustu peněz, ale také ve značné míře ochromuje vaši ekonomickou výkonnost (a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě). Kolik tedy stojí holdování alkoholu? A které národy se řadí k nejvíce náruživým pijákům?

Podle americké studie z roku 2015 publikované v American Journal of Preventive Medicine stálo pití alkoholu americkou ekonomiku v roce 2010 téměř 249 miliard dolarů (v roce 2006 to přitom bylo ještě 223,5 miliardy dolarů). Něco přes 100 miliard dolarů, tedy jednu třetinu z této sumy, zaplatila americká vláda. Přes 190 miliard dolarů, tedy více než dvě třetiny nákladů, je spojeno s nadměrným pitím. To se obvykle definuje jako více než 4 vypité drinky u ženy a více než 5 u muže při jedné příležitosti (při obsahu 12,5 gramů alkoholu v jednom drinku, což je asi jedno malé pivo).

JAR chce prodávat alkohol až 21letým, mladí umírají při nehodách

Zajímavá jsou především zjištění ohledně vlivu popíjení alkoholu na produktivitu. Autoři studie zjistili, že téměř 90 miliard dolarů tvořily ztráty z toho, že pracovníci s kocovinou nejsou schopní řádně či vůbec fungovat. Celkové ztráty na produktivitě spojené i s dlouhodobějšími vlivy náruživého pijáctví odhadli výzkumníci za rok 2010 na 179 miliard dolarů. Náklady spojené s dopravními nehodami způsobenými alkoholem byly odhadnuty na 13 miliard, náklady spojené s prací policie, zatýkáním a správními řízeními s opilci vyšly na 15 miliard dolarů. Pití během těhotenství pak podle studie přineslo ztráty v hodnotě 5,5 miliardy dolarů.

Jak ukazuje následující graf, který vytvořil server Bloomberg na základě dat JAMA Psychiatry, od začátku tisíciletí spotřeba alkoholu v USA značně vzrostla. Stejný trend lze sledovat napříč všemi rasovými skupinami, nicméně nejvýraznější nárůst byl zaznamenán u bílých Američanů.

Jak dále informoval server Bloomberg ale v jiném článku, Američané na tom v rámci zeměkoule nejsou úplně nejhůř. Jak lze vidět z následujícího grafu, který ukazuje spotřebu čistého alkoholu na rok za osobu starší 15 let v závislosti na regionu, v tomto oboru bezkonkurenčně vedou Evropané, kteří byli v roce 2010 na hodnotě téměř 11 litrů.

Kolik stojí být obézní? Ženy si pěkně připlatí

Co se týče jednotlivých států, pomyslnou zlatou medailí se pyšní Litevci, kde každý v průměru za den vypije 3,2 drinku (při předpokladu obsahu alkoholu 12,5 gramů), což odpovídá 18,2 litrům čistého alkoholu ročně. Průměr za Evropskou unii je téměř 2 drinky denně. Američané by v tomto srovnání byli s konzumací 1,6 drinku denně byli pod evropským průměrem.

Slovensko bude tolerovat cyklistům jízdu s trochou alkoholu

Newsletter