Kocovina ze současných výprodejů může trvat měsíce

I když se výprodej  na indexu S&P500 již zřejmě zastavil, bude trvat nejméně měsíce, než hlavní americký akciový index dostane zpět na své nejvyšší úrovně. Tedy pokud se budeme inspirovat historií, píše MarketWatch. Sam Stovall z Capital IQ nicméně varuje, že historie nám poskytuje pouze jakýsi návod, aniž by jeho následování bylo vždy zárukou úspěchu.

Podle Stovalla trvá většinou 2 měsíce, než se ceny dostanou zpět na své předchozí úrovně, pokud dojde k poklesu o 5-10 %, ale v průměru až 4 měsíce při 10-20% výprodeji. S&P 500 v současném výprodeji oslabil až o 9,8 %, když vezmeme v úvahu intradenní maximum z 19. září a minimum z minulé středy.

Samozřejmě nikdo s jistotou neví, jestli ceny, které jsme viděli minulou středu, jsou již opravdové dno, anebo uvidíme další kolotoč výprodejů. Dno z minulé středy může být samozřejmě pro trh podporou, ale jak říká technický analytik ze společnosti MKM Partners, „hra se tak změnila, že technická korekce ve tvaru V, na kterou jsme si všichni zvykli za poslední roky, se stává více nepravděpodobnou“. Dodává, že proces vytváření dna na akciovém trhu trvá spíše několik týdnů než několik dnů.

Bob Doll z Nuveen Asset Management naopak říká, že korekce na S&P je již u konce, nicméně očekává vysokou volatilitu na trhu, která nakonec může vyústit v opětovném testování současných minim na indexu S&P500 (1820 bodů). Dle jeho mínění ale býčí trh stále pokračuje.

Newsletter