Koho nejvíce zabolí „Trumpovo“ clo?

Ekonomové Deutsche Bank Robin Winkler a George Saravelos spočítali, které země nejvíce prodělají na navrhovaných změnách cla amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle jejich předpovědi největší ztrátu utrpí Mexiko, Kanada, Vietnam a další země jihovýchodní Asie.

Ať už navrhované clo pomůže zaplatit slibovanou zeď na hranicích s Mexikem, nebo ne, určitě bude mít kvůli jeho navrhované výši dopad na mezinárodní obchod. Ekonomové německé banky počítali s nastavením cla na úrovni 20 %, což je číslo, které americký prezident několikrát sám uvedl. Podle zprávy a infografiky utrpí menší ztráty v procentech HDP Evropská unie a Čína.

„Dle našeho názoru by byl rozsah škod obrovský,“ uvedli Winkler a Saravelos. „Zavedení navrhovaného cla považujeme za jednu z nejvýznamnějších událostí, které mohou ovlivnit kurz dolaru,“ dodali. Dle jejich předpovědi by americká měna měla vinou těchto nařízení výrazně posilovat, a to zejména díky zvýšené poptávce po americkém zboží a menší poptávce po zboží ze zahraničí.

Nobelista Krugman k plánu „Agenta Orange“ na mexické clo

Hlavním důvodem, proč chce Trump zavést takhle vysoké clo, je obchodní deficit s mnoha ekonomikami. Největší obchodní deficit mají Spojené státy s Čínou a Mexikem. A právě deficit s Mexikem využívá Trump jako argument k prosazení svých slibů o restrikcích vůči Mexiku. Analytici se jednoznačně shodují, že s touto politikou by Spojené státy obchodní deficit vůči většině zemí snížili, což koresponduje s Trumpovým heslem „Amerika především“.

Newsletter