Kolik byste vydělali, kdybyste nakoupili o „černém pondělí“?

Za uplynulá tři desetiletí zažila Wall Street tři velké otřesy. Kromě toho spojeného s Velkou finanční krizí z roku 2008 a prasknutí dot-com bubliny na přelomu tisíciletí to bylo také „černé pondělí“ 19. října z roku 1987, které nedávno slavilo třicetileté výročí. Tehdy se index Dow Jones za jediný den zhroutil o 508 bodů, což bylo v procentním vyjádření bezmála 23 % jeho hodnoty, a došlo tak k pokoření „rekordu“ z období Velké hospodářské krize. Co jste tehdy měli udělat? No přece nakupovat!

Základní investiční poučka zní buy low, sell high („nakup levně, prodej draze“). Akcie je přirozeně nejvýhodnější prodávat, když trh dosáhne vrcholu, což je však poměrně složité odhadnout. O něco jednodušší ale může být odhadnutí „dna“, které skýtá zase nejlepší příležitost k nákupu. A jedním z takových momentů bylo právě černé pondělí z 19. října 1987.

Tento indikátor naznačuje, že se blíží další rok 1929

I když akciové indexy potom ještě nějakou chvíli padaly, brzy se otřepaly a přepnuly na dosud nevídaný býčí trend. Server Zero Hedge připravil k příležitosti třicetiletého výročí dva grafy, které ukazují, kolik jste mohli vydělat, kdybyste o černém pondělí nakoupili nejen akcie, ale i komodity či další aktiva. První graf používá hodnoty v lokálních měnách, druhý je pak převádí do amerických dolarů.

Mezi nejvýnosnějšími aktivy můžeme najít hongkongské a německé akcie, španělské a italské desetileté státní dluhopisy. Na slušné zisky si také přišli investoři, kteří investovali do dluhopisů s vysokým výnosem a rizikem (USD HY). Naopak ne moc slavně se vedlo například ropě, zlatu či japonským a řeckým akciím, které najdeme na konci tabulky.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

Absolutním vítězem jsou však americké akcie, které, měřené indexem S&P 500, přinesly za 30 let zhodnocení o více než 2 000 %. To však zároveň naráží na fakt, že v současné době je Wall Street bezprecedentně nadhodnocená. Následující graf ze serveru Business Insider ukazuje vývoj mediánové ceny oproti příjmům (median price-to-revenue ratio) v rámci indexu S&P 500. Jestliže tedy v roce 1987 se akcie zdály být předražené, jaké jsou nyní, když jsou téměř třikrát dražší?

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Newsletter