Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

V roce 2014 bylo na světě 45 startupových „jednorožců“. Jejich počet se ale za tři roky více než zečtyřnásobil. Kde je nejvíce startupů s v dolarech denominovanou miliardovou hodnotu (tzv. unicorns)? A který je největší v České republice?

Podle serveru Visual Capitalist aktuálně existuje 214 startupů, které dosahují hodnoty přes jednu miliardu dolarů. Celou situaci server znázornil na infografice níže, která je rozdělená do regionů a barev dle odvětví. Jak lze z grafiky pozorovat, mírně navrch mají startupy ze sektoru e-commerce.

Všechni jednorožci na světě mají celkovou hodnotu 744 miliard dolarů, ačkoliv server uvedl, že toto číslo nemusí být zcela přesné. Podle firmy CB Insights, která provádí výzkum hodnoty podniků, má nejlepší desítka z nich hodnotu 303 miliard dolarů, což činí zhruba 41 % všech miliardových startupů. Spodních 204 pak ohodnotila na 440 miliard dolarů.

Startup World Cup & Summit zná finalisty! Co Češi?

K naší radosti lze na mapě najít i jednoho českého zástupce. Tím je technologická firma Avast Software, která globálně nabízí zabezpečení proti virům na počítačích a mobilních zařízeních. V červenci firma odkoupila společnost Piriform, která je vývojářem populárního čistícího programu CCleaner. Nejdůležitější akvizicí ale bylo odkoupení konkurenční české firmy AVG z minulého roku. Dohromady už jejich antivirové zabezpečení zajišťuje 400 milionů počítačů po celém světě.

Téměř polovina firem na seznamu nejlepší desítky pochází z Číny. Kromě firmy Xiaomi, která je dobře známá i v Evropě, se však jedná o neznámá jména. Co tyto společnosti zajišťují?

Firma Didi Chuxing je nejpopulárnější službou na sdílení jízd. Tato firma poskytuje dopravu 400 milionům uživatelům ve 400 městech po celé Číně. V roce 2016 dokonce odkoupila čínský Uber, a vyhrála tak enormní souboj mezi těmito dvěma rivaly.

Margareta Křížová: Mentor musí být i „Ďáblův advokát“

Další firmou je Lu.com, která je druhým největším poskytovatelem peer to peer půjček v Číně. Společnost je částečně vlastněna pojišťovnou Ping An Insurance Group. V budoucnu se plánuje zaměřit na jiné odvětví fintechu, jako jsou platby či pojištění. Poslední z této neznámé trojice je China Internet Plus Holding, která je se svými 18 miliardami dolarů devátým největším jednorožcem na světě. Tato firma poskytuje největší online a on-demand donáškovou službu na světě. Denně zpracuje 10 milionů objednávek i doručení.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter