Kolik máte v peněžence? Boháči za letošek o 237 miliard víc…

Letošním rokem zahýbal populismus, a to jak v Evropě, tak i v USA. Boháčům to však nikterak nevadí. Jejich jmění za posledních 12 měsíců totiž vzrostlo o 237 miliard dolarů.

Vše začalo výrazným zhoršením dat z čínské ekonomiky, pokračovalo odhlasováním odchodu Spojeného království z Evropské unie a zvolením Donalda Trumpa za 45. prezidenta USA. Souběžně s těmito událostmi si nejbohatší lidé světa prošli volatilním obdobím, který ve výsledku k 27. prosinci vykázalo (dle miliardářského indexu agentury Bloomberg) +5,7 % k dobru, čemuž odpovídá čisté jmění o celkové hodnotě více jak 4,4 bilionu dolarů.

1700 nových milionářů za den. Kde?

„Všeobecně se dá říci, že si naši klienti prošli velice volatilním rokem,“ řekl pro Bloomberg Simon Smiles, CIO UBS Wealth Management, která se stará o ultrabohaté investory. „I přesto však byl letošní rok z hlediska aktiv naprosto velkolepý, obzvláště když vezmeme v potaz jeho problémový začátek.“

A kdo si vydělal nejvíce? Prvenství patří Warrenovi Buffettovi, který si připsal 11,8 miliardy dolarů. Jeho Berkshire Hathaway profitovala především ze závěru roku, konkrétně z oznámení výsledku prezidentské volby, který podpořil hlavně expozici firmy v leteckém a bankovním sektoru.

Nejbohatším člověkem je i nadále zakladatel Microsoftu Bill Gates. Jeho majetek činí 91,5 miliardy dolarů. Hned za ním je Buffett s 74,1 miliardami. Třetí příčka pak patří otci řetězce Zara Amanciovi Ortegovi, jehož jmění dosahuje 71,2 miliardy.

Miliardáři: Díky, FBI. Teď jsme o 35 miliard dolarů bohatší

Newsletter