Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Kolik o Vánocích utratí ti nejbohatší?

Jaké budou Vánoce u milionářů? Velkorysé, ale ne extravagantní… Podle nového průzkumu většina milionářů očekává, že letos za vánoční dárky utratí mezi 1000 až 2500 dolary. Někteří multimilionáři plánují utratit až více než 25 tisíc dolarů. Ačkoli se tato čísla mohou zdát vysoká, nečekejte, že celkovému růstu svátečních tržeb dodají velkou podporu.

Server CNBC provedl průzkum mezi 750 milionáři a zjistil, že drtivá většina z nich, 81 procent, v letošním roce utratí stejnou částku jako loni. Pro srovnání, 10 procent uvedlo, že utratí více, 9 procent plánuje utratit méně.

Čeští milionáři investují hlavně do fondů, certifikátů a realit

„Vzhledem k letošní úrovni trhů a celkově pozitivnímu stavu ekonomiky by člověk očekával, že se výdaje v letošním roce mírně zvýší,“ řekl George Walper, prezident Spectrem Group, která průzkum prováděla. „Od stabilizace ekonomiky se zdá, že má většina milionářů nastavenou cílovou částku, kterou chtějí utratit a té se drží.“

Největší počet respondentů, přesněji 33 procent, plánuje utratit mezi 1000 až 2499 dolary. Jeden ze čtyř plánuje utratit částku v rozmezí 2500 až 4999 dolarů. Utratit více než 5000 dolarů plánuje 16 procent dotázaných. Do této statistiky patří i 5 procent těch, kteří se chystají utratit více než 10 000 dolarů.

Kdo byl nejhodnější?

Většinu těchto výdajů se tito movití občané pochopitelně chystají utratit za své rodiny, zejména pak za děti a vnoučata. Za děti utratí nejvíc až 36 procent dotázaných, 22 procent respondentů uvedlo, že nejvíce utratí za vnoučata. Pouze 16 procent plánuje utratit nejvíc za svou drahou polovičku, 3 procenta pak za sebe.

 

Newsletter