Kolik stojí být obézní? Ženy si pěkně připlatí

Stejně jako u kuřáků, i u lidí trpících obezitou bychom mohli říct, že v systému veřejného zdravotního pojištění způsobují určitou negativní externalitu. Vyšší náklady na zdravotní péči však zdaleka nejsou jedinými náklady obezity. Jak naznačuje výzkum George Washington University, řadu z nich nesou sami jednotlivci. Kolik tedy obezita stojí? Po přečtení následujících odstavců si možná tu zmrzlinu odpustíte…

Na základě výsledků citovaného výzkumu vytvořil sever HowMuch.net komplexní infografiku, která zobrazuje roční výši jednotlivých (individuálních) nákladů spojených s obezitou, a to na základě pohlaví. Jelikož se jedná o studii založenou na amerických datech, kde je systém zdravotního pojištění – s jistými výjimkami – soukromý, náklady na zdravotní péči jsou zde zahrnuty v individuálních nákladech.

Cítíte se být tlustý/a? Na Facebooku máte smůlu

A kolik tedy stojí být obézní ve Spojených státech? Průměrného Američana 2 646 dolarů ročně, což je v přepočtu zhruba 58 tisíc Kč. U průměrné americké ženy je to však skoro jednou tolik; individuální náklady u žen vyčíslila studie na 4 879 dolarů ročně, což je v přepočtu přes 107 tisíc Kč.

Obrovský rozdíl v nákladech mužů a žen je spojený zejména se mzdovou diskriminací obézních zaměstnanců, které podle výzkumu George Washington University čelí pouze ženy. Mzdová diskriminace u nich tvoří největší podíl nákladů. Na druhou stranu, lze se setkat i se studiemi, které tvrdí něco jiného; například to, že obézní muži mají menší šanci se dostat na vedoucí pozice než jejich štíhlí kolegové. U mužů tvoří největší položku náklady na zdravotní péči, které jsou u žen na druhém místě.

Ekonomie obezity: Kdo má na svědomí, že svět tloustne?

Obézní ženy mají také vyšší náklady spojené s vyšší frekvencí absencí v práci a s dočasnou neschopností. Ostatní individuální náklady obezity, kam patří kromě zvýšených nákladů na zdravotní péči také zvýšené náklady na benzín, snížená produktivita, zvýšené náklady na životní pojištění a na další druhy pojištění, vyčíslila studie pro obě pohlaví ve stejné výši.

A proč jsou vlastně Američané obézní? Jedním z vysvětlení je, že lidé v posledních desetiletích přibírají hlavně kvůli charakteru práce, kterou vykonávají. Podle výzkumu Harris Poll, na jehož základě vytvořil server Statista následující graf, je nejčastějším důvodem to, že mají převážně sedavé zaměstnání.

Výsledky výzkumu jsou však založeny na odpovědích samotných pracovníků, které jsou do značné míry subjektivní, proto je třeba je brát s rezervou. Dále pak respondenti uváděli, že jsou po práci příliš unavení na cvičení, případně nemají na fyzické aktivity čas. Značný vliv má podle nich také stravování ve stresu a ve stravovacích zařízeních, kde nemohou zcela kontrolovat, co jedí.

Šestihodinový pracovní den? Dlouhodobě šetří peníze

Newsletter