Kolik stojí Rusko zásah v Sýrii?

Kolik stojí Rusko zásah v Sýrii? Podle údajů shromážděných think tankem pro noviny Moscow Times stojí letecké údery denně až 4 miliony dolarů. Údaje shromážděné IHS Jane, proslulým zpravodajem obranného průmyslu a vlád, ukázaly, že bombardování, zásobování infrastruktura, pozemní personál a salva řízených střel do zóny konfliktu vyšla Rusko od 30. září na 80 až 115 milionů dolarů. Ve srovnání s ruským obranným rozpočtem pro rok 2015 ve výši 50 miliard dolarů se tento údaj jeví jako nízký, závazky a náklady Kremlu však rostou, informovaly Moscow Times.

Syrský prezident: Postup Západu proti IS je kontraproduktivní

Rusko v současné době bojuje s nelehkou ekonomickou situací a to zejména díky uvaleným mezinárodním sankcím kvůli anexi Krymu. Sankce vzbudily v investorech opatrnost, která se projevila v odlivu kapitálu a poklesu hodnoty rublu. Do toho všeho ještě pokles cen ropy. Rusko se však i přesto ochotně pouští do nákladného „podnikání“ v Sýrii.

Důvodem, proč zasahuje do občanské války na Blízkém východě, je údajně pomoc alianci západních sil v boji proti teroristické skupině Islámský stát. Mnozí se však domnívají, že skutečným cílem Ruska v Sýrii je podpora kontroverzního režimu syrského vůdce Bašára Asada a zamezení vlivu Západu v regionu.

Rusko dnes potvrdilo, že Asad přiletěl v úterý večer do Moskvy poděkovat svému ruskému protějšku Vladimíru Putinovi za jeho podporu. Jestli se Asad vrátil zpět do Sýrie, potvrzeno nebylo. Ruský zásah byl Asadem vítán. Rusko má v Sýrii námořní základnu, bylo mu také umožněno využívat letecké základny. To vše mu umožňuje použití lodí, letadel a vojenského personálu v pozemním boji.

Kreml: Útoky v Sýrii potrvají tři až čtyři měsíce, budou se stupňovat

Nálety v současné době provádí více než 50 ruských vojenských letadel a helikoptér. Cílem jsou pozice Islámského státu, řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konashenkov, podle ruské zpravodajské agentury TASS. Ačkoli přesná data je velmi těžké získat, IHS Jane odhaduje, že letová hodina každého vojenského letadla stojí 12 tisíc dolarů a letová hodina helikoptéry 3 tisíce dolarů. Letadla bombardují v průměru 90 minut denně a vrtulníky létají v průměru hodinu denně. Moskva tak utratí za den až 710 tisíc dolarů, poznamenala IHS. Náklady na personál jsou denně asi 440 tisíc dolarů, odhaduje IHS. Náklady na lodě ve Středozemním moři vyžaduje dalších 200 tisíc dolarů. Ostatní podpůrné náklady jako logistika, shromažďování zpravodajských informací, komunikace přijde denně minimálně na 250 tisíc dolarů. Minimální náklady na tuto operaci se tedy pohybuje okolo 2,5 milionu dolarů denně.

Newsletter