Kolonizace Marsu: Elon Musk a jeho společnosti

Manažerské poučky říkají, že je dobré soustředit svoji pozornost pouze na jednu věc. Elon Musk se tímto pravidlem příliš neřídí a stíhá naráz řídit tři společnosti, jejichž valuace se pohybuje v řádu miliard dolarů. Iron man dnešní doby, jak se Muskovi občas přezdívá, je v současné době jednou z nejzajímavějších osob světové podnikatelské scény. Po prodejích společností Zip 2 a veleznámého Paypal, na kterých vydělal několik set milionů dolarů, se pustil do budování revolučních technologických společností – SolarCity, Space X a Tesla.

Spojující prvek společností             

Všechny jím řízené společnosti působí na první pohled v kompletně jiném oboru. SolarCity vyrábí a instaluje solární panely, Tesla je nejznámějším výrobcem elektromobilů a baterií na světě a Space X působí v aerokosmickém průmylsu. Nově Musk představil i takzvanou hypersmyčku (hyperloop), která má způsobit revoluci v dopravě. Jde o koncept vysokorychlostního transportačního systému, kde budou dopravními prostředky kapsule, pohybující se ve vzduchoprázdném potrubí rychlostí až 1287 km/hodinu. Koncept se někdy označuje jako pátá dimenze dopravy.

Pokud se ovšem zamyslíme hlouběji, zjistíme, že jsou jednotlivé společnosti spojené a mají jediný účel – do budoucna lidstvu poskytnout lepší technologické alternativy. Tesla vyrábí baterie, které SolarCity prodává svým koncovým zákazníkům. SolarCity poskytuje Tesle solární panely pro její dobíjecí stanice. Všechny společnosti si pak vzájemně poskytují materiály, znalosti výrobních procesů, know-how a soužití v jakési symbióze.

Vize není plán

Co je na Muskovi unikátní, je neskutečná oddanost své vizi. Většina manažerů velkých společností přemýšlí v krátkodobém a střednědobém horizontu, tak aby dosáhli zisku, uspokojili akcionáře a splnili stanovené cíle. Nicméně dlouhodobá vize, za kterou by šli, jim často chybí. To není Muskův případ. Ten chce způsobit velký třesk v energetickém sektoru a namířit tak lidstvo směrem k udržitelné, dostupné a vůči životnímu prostředí šetrné energii. Prostředkem k tomuto cíli jsou právě tři zmiňované společnosti.

Realistický cíl nebo utopická vize?

Muskovým konečným cílem je vybudovat udržitelnou kolonii na Marsu. Chce tím zaručit, že lidstvo přežije i v případě, že nastane nečekaná katastrofa ohrožující život na planetě Zemi. I tento plán vyžaduje syntézu všech společností – Space X zajistí raketu, která na Mars poletí, SolarCity poskytne solární panely, které budou základnu napájet a Tesla a její baterie budou skladovat a dodávat základně energii ze solárních panelů. Společnosti, na první pohled rozdílné, jsou tak, zdá se součástí jedné velké vize.

Kouzlo Elona Muska: Po slabém kvartále 10% růst akcií

Autory textu jsou: Sven Subotič a Jakub Mašek

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

 

Newsletter