Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Komerční banka jedním z bezpečných přístavů

Pražská burza uzavřela se ziskem 0,37 % díky akciím VIG, O2 a KB. ČEZ opět zamířil do červených čísel, přestože utility v Německu dnes rostly. ČEZ se celý den obchodoval okolo úrovně 580 korun, ale výprodej na konci seance srazil cenu na denní minimum 578 korun. Komerční banka se držela velmi dobře. Zdá se, že její obezřetná úvěrová politika kurzu pomáhá. Banka nemá výraznější expozici na CHF, takže investoři vyhodnotili nákup této banky jako relativně bezpečnou investici ve finančním sektoru a vyhnali kurz o 0,48 % na 4770 korun. Rostly speciálně akcie defenzivních firem, jako je Philip Morris nebo O2, kam se investoři chtějí schovat před možným zemětřesením na měnových trzích. Objem obchodů byl dnes mírně podprůměrný a zhruba 90 % objemu prošlo již tradičně přes akcie Komerční banky a ČEZ.

Mládek: Pro ČEZ jsou hlavní nové reaktory, koupě SE „druhořadá“

Sousední trhy měly smíšenou výkonnost. BUX se celý den pohyboval v záporném pásmu, ale nákupy v závěrečné aukci pomohly indexu posílit o 0,4 %. Polský index WIG20 oslabil 0,6 % díky dalšímu výprodeji na bankách, například PKO spadlo o 3,3 % a Getin o 5 %. Tamní energetický sektor dnes mírně posílil, lídrem byly akcie PKN a Lotos, které zpevnily zhruba o 1,6 %.

Newsletter