Komerční banky si k ECB sáhly pro závratných 100 miliard eur

Evropská centrální banka (ECB) dnes poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Komerční banky si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). Zájem o úvěry tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří počítali s částkou 40 miliard eur. 

Program označovaný jako TLTRO je součástí opatření, kterými se ECB snaží podpořit ekonomiku eurozóny. Výsledek třetího kola programu je podle agentury Reuters důkazem, že rodící se hospodářské oživení v eurozóně posiluje zájem o půjčky. 

Program TLTRO odstartoval v září, kdy si komerční banky půjčily 82,6 miliardy eur. Ve druhém kole programu, které se konalo v prosinci, činil objem poskytnutých úvěrů 129,8 miliardy eur. Zájem o peníze z TLTRO je ukazatelem důvěry komerčních bank v dlužníky, jako jsou například malé a střední podniky. 

ECB začátkem března předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v letošním roce zrychlí na 1,5 procenta z loňských 0,9 procenta. V prosincové prognóze přitom banka letošní růst odhadovala na pouhé procento. 

Minulý týden ECB v rámci snahy o podporu ekonomiky spustila rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, jejichž prostřednictvím hodlá do ekonomiky pumpovat 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) měsíčně. 

Newsletter