Komerční metu neudržela, ČEZ před výsledky (zatím) slušně rostl

České akcie začaly nový týden růstem o 0,7 %, ovšem objemy obchodů byly dnes poloviční ve srovnání s dlouhodobými průměry. Posílily hlavně akcie ČEZ +2,16 %, které se posunuly na minimálním objemu nad 615 korun. Akciím pomohly vyšší ceny ropy, které během dne rostly až o 1,5 %, nicméně aktuálně se opět stáčí do červených čísel, poté co začal posilovat americký dolar. ČEZ bude reportovat výsledky za 3Q14 ve středu 12. listopadu před otevřením trhu, takže zítra bychom mohli vidět spíše nervozitu a vybírání zisků, neboť někteří analytici se obávají, že ve 3Q opět došlo k odpisům aktiv. Erste se během dne vyhoupla nad 550 korun díky pozitivnímu vývoji v Maďarsku, kde vláda stanovila směnné kurzy, za které si občané budou mít možnost zkonvertovat své hypotéční úvěry v zahraničních měnách zpět do forintu. Na této zprávě vylétla například OTP o bezmála 5 %. Komerční banka dnes po poledni pokořila úroveň 5.000 korun, kde se ale neudržela dlouho, neboť investoři začali nad touto hladinou realizovat své zisky. Philip Morris měl dnes opět úspěšný den. Akcie zpevnily o 1,8 % a dostaly se na dostřel k 10.000 korunám, když ceny pod touto úrovní svým vysokým dividendovým výnosem stále přitahují kupce.

Maďarská vláda bude rozhodovat o konkrétní podobě zákona o FX úvěrech

Maďarské akcie dnes zazářily, hlavně OTP Bank a Richter Gedeon. OTP vystřelila 5 % a FHB o 3,3 % po zprávě o upřesnění podmínek konverze cizoměnových retailových úvěrů. Richter Gedeon byl také jednou z hvězd dnešního obchodování v regionu, když posílil o více než 3 % díky silnějšímu rublu, který dnes zkorigoval ztráty po komentářích prezidenta Putina, že spekulace proti rublu jsou fundamentálně neopodstatněné. Ruská centrální banka navíc zrušila cílové pásmo pro pohyb rublu. I akcie MOL jsou dnes silnější o více než 1 %, podpořeny vyššími cenami ropy. Celkově tedy index BUX posílil o silných 2,93 %.

Ruská centrální banka dává rublu volnost, rizika sleduje dál

Rusko zhoršuje výhled ekonomiky kvůli sankcím i levné ropě

Polský index WIG20 skončil naopak v červených číslech, nedařilo se hlavně akciím Pekao -2,13 %, JSW -2,84 % a KGHM -0,44 %, naopak ropný sektor vyvažoval tyto ztráty, PKN +1,79 % a Lotos +1,83 %.

Newsletter